بزرگترین روستای خالی از سکنه ایران

روستای گیسک (Gisk) از روستاهای شهر زرند است که بعد از زلزله سال ۱۳۵۶ ویران و خالی از سکنه شد.مردم این منطقه در فاصله یک کیلومتری این روستا یک روستای دیگر ساختند

روستای گیسک در زرند بزرگترین روستای خالی از سکنه ایران است

رئیس اداره میراث فرهنگی اعلام کرده است ساختارومعماری روستا به قدری محکم است که برگرفته از دانش بومی مردم آن زمان است که با وجود قرار گرفتن روی خط زمین‌لرزه در آن زمان آمار کشته‌ها به نسبت جمعیتی که در آن‌جا بود خیلی کم بوده است و باوجود زمین‌لرزه‌های متعدد در سال‌های اخیر زرند هنوز پابرجاست .

زمین‌لرزه در کنار تمام خشونتی که در این منطقه ایجاد کرده، آن را به مکانی مناسب برای گردشگران نیز تبدیل کرده است.

آوارهای زمین‌لرزه چنان دست‌نخورده باقی‌مانده‌اند که گویی چند لحظه قبل زمین‌لرزه روستا را تخریب کرده و در طول زمان نیز روستاییان سعی کرده‌اند هر یک به فراخور حال اقتصادی خود خانه قدیمی‌شان را در گیسک نگهداری کنند و نتیجه تمام تلاش روستاییان و قهر طبیعت و زیبای مناظر اطراف تبدیل به یکی از زیباترین مناظر استان کرمان شده است.

امروزه این روستا تبدیل به یک اکوموزه روستایی شده و در لیست آثار ملی ثبت شده است. به دلیل رنگ قرمز خاک این منطقه و طبعا خشت‌های قرمز رنگی که با این خاک درست شده، روستا از دور به رنگ قرمز دیده می شود و لقب روستای سرخ را به آن داده‌اند.

طبقاتی بودن روستای گیسک، تالارها و مسیرهای زیرزمینی و معماری خاص و همچنین طبیعت آنجا این روستا را متمایز می‌کند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

نظرات کاربران