همه چیز در مورد بم

بم یک شهر تاریخی است و سالانه افراد زیادی از آن بازدید میکنند . مشهور بودن بم به علت وجود ارگ بم است که در زمان ساسانیان ساخته شده و تا سال 1850 پس از میلاد پیش مردم در آن سکونت داشتند . عظمت ارگ بم به قدری است که ان را با دیوار چین مقایسه میکنند .در گذشته در این منطقه کرم ابریشم پرورش میدادند و پارچه های خود را تا مصر هم صادر میکردند . شهرستان بم در فاصله 180 کیلومتری کرمان قرار گرفته و دارای آب و هوای گرم است . میوه مشهور بم خرما هست که هر ساله به کشور های مختلفی صادر میشود .

ارگ بم-jsk

زلزله بم

زلزله بم در سال 1382 اسیب های زیادی به ارگ بم وارد کرد و 90 درصد ان از تخریب شد . خوشبختانه نیرو های محلی و دولت ایران و کشور های دیگر( ژاپن ،ایتالیا ، فرانسه) به کمک ارگ امدند و آن را به مدت 7 سال بازسازی کردند .

آژانس هواپیمایی جنوب شرق ارائه دهنده بهترین تورهای داخلی ،خارجی و تورهای نوروزی ویژه است|جهت شرکت در تور های تک نفری ، گروهی و یا ترکیبی جنوب شرق با ما در ارتباط باشید شماره تماس:03435363

نخلستان بم

بم شهری است در جنوب استان کرمان شهری گرم با مردمانی خونگرم و درختان نخل زیبا . در هر خانه از بم یک درخت نخل وجود دارد و نشان از دوستی میان مردمان این منطقه با نخل  است .پیشنهاد میکنیم هنگام سفر به بم ایده عکاسی در نخلستان را فراموش نکنید .

هر ساله خرمای بم به سراسر جهان صادر میشود و کام همه را شیرین میکند . شاید از خود سوال بپرسید که در منطقه گرمسیری مثل بم آب این همه نخلستان از کجا تامین میشود .

نخلستان بم-jsk

قنات های بم

پیشینیان ما در زمان های گذشته در این مکان قنات هایی را احداث کردند تا آب منطقه را تامین کنند .قنات های بم به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند .

ارگ بم

ارگ بم بزگترین سازه خشتی جهان است که در یونسکو و آثار معنوی جهان ثبت شده است . شاید از خود بپرسید که چرا در این منطقه ارگ ساختند ؟در گذشته در این منطقه ارگ (قلعه) میساختند و مردم در آن منطقه زندگی میکردند تا از حمله دشمنان در امان بودند .

اهالی شهر بم در روزگاران گذشته اطرف ارگ برج و بارو و حصار های امنیتی ایجاد میکردند شاید جالب باشد بدانید که تدابیر امنیتی فقط به برج محدود نمیشود .  در اطراف ارگ بم یک خندق وگودال عمیق وجود دارد که در گذشته این گودال را در مسیر یک رود روان قرار میدادند و آن را پر از اب میکردند تا  از حمله در امان باشند و این نشان از هوش مردمان آن دوران است .

همانطور که گفته شد ارگ محل زندگی مردم بوده است و دارا ی مکان های و خانه هایی برای زندگی نیز هست به طوریکه دارای خانه ها و اصطبل و مسجد و حمام عمومی و  محل های گرد همایی بوده است . خانه ها برای مردم اعیانی و نیمه اعیانی و عادی است .

نخلستان بم-jsk

نخلستان بم-jsk

نخلستان بم-jsk

نخلستان بم-jsk

قسمت های مختلف ارگ بم

خندق :

در گرداگرد بیرونی حصار این مجموعه خندقی حفر گردیده است که در مواقع ضروری و یورش گسترده دشمن ، از آب پر میشد و بر میزان پایداری ارگ می افزود .

شارستان ( عامه نشین ):

از چند کحله تشکیل شده در ازای شرقی - غربی شارستان 425 متر و پهنای شمالی -جنوبی آن 300 متر است و از محله های گوناگون و امکانات مورد نیاز مردم تشکیل شده است .

بازار :

از در ورودی ارگ شروع شده 110 متر طول و 4 متر عرض دارد حجره های متعدد با پیشخان ، پستو ، انبار و غیره ، این مجموعه را تشکیل میدهد .

مسجد جامع :

در میان خانه های شارستان مسجد جامع قرار گرفته است . این مسجد غیر از مسجدی است که خوارج در خارج از ارگ ساخته و گویا نخستین مسجد در عالم است .

مدرسه میرزا نعیم :

در پایان کوچه ای که از بازار ارگ به مسجد جامع منتهی میشود مجموعه ای است که از بیرونی ، اندرونی ،حمام ،مدرسه ، تکیه ، اصطبل و خانه های اعیانی تشکیل شده است .

زورخانه :

در شمال مدرسه میرزا نعیم و کاروانسرای بار انداز قرار دارد و نشانی از اشتیاق پیشینیان به امر ورزش است

ساباط یهودی ها :

در شمال تکیه و جنوب باروی اطظبل قرار دارد و نشانی از همزیستی مسالمت آمیز مردم این دیار به شمار میرود .

اصطبل :

نخستین بنای قرار گرفته در درون باروهای حکومتی است .

قورخانه :

این بخش همان سربازخانه ارگ و موازی اصطبل است که اخرین فضای تخلیه شده ی ارگ در سال 1309 و زمان رضا شاه به شمار میرود .

مهم ترین قسمت ارگ ، حاکم نشین شامل عمارت چهار فصل سه طبقه و قصر حکومت بوده . در کنار این عمارت حمام اختصاصی و یک چاه آب دیده میشود آخرین متولد این ارگ چند سال پیش درگذشت .

آب وهوای بم

آب و هوای بم یک منطقه گرم است و مردم در آن زمان برای خنک کردن هوا از بادگیر استفاده میکردند . باد گیر ها یک خنک کننده طبیعی بدون نیاز به برق بودند ! بادگیر ها هوای خنک رابه اهالی خانه ها هدیه میکردند نکته قابل توجه این است که معماران ارگ بم در مسیر بادگیر یک حوضچه آب درست میکردند تا گرد غبار هوا را بگیرد و هوای خنک و دلپذیری را بسازد .

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

نظرات کاربران

کاربر : احمد قاسمی

من توی شهر بم زندگی میکنم، خیلی مردم خوبی داره

کاربر : سارا سالاری

من عاشق بم هستم، خیلی حس خوبی بهم میده این شهر قدیمی

کاربر : حسن انجم شعاع

بم واقعا جذابه گردشگری خیلی جذابیه