گرجستان

همه چیز در مورد گرجستان

گرجستان کشوریست که وقتی صحبت از چیزهای عجیب وغریب وجذاب می شود ،می درخشد.این کشور همه چیزهایی را که شما برای یک سفر عالی به آن احتیاج دارید را دارا میباشد از قیمت های مقرون به صرفه تا مهمانوازی مردمش وحمل ونقل عالی وارزان واستراحتگاه های ساحلی آرامش بخش وتجربه زندگی شهر پراز جنب وجوش وهمچنین غذاها ونوشیدنی های خوشمزه.
همه چیز در مورد گرجستان -jsktour.com

تور هوای پیشنهادی گرجستان

نقشه کشور گرجستان

چرا به گرجستان سفر کنیم ؟

گرجستان ازدیرباز به دلیل اینکه در مسیر تجاری جاده ابریشم بوده یک منطقه استراتژیک بسیار مهم محسوب می شدوبهترین مکان برای کشف تاریخ ،فرهنگ وطبیعت منحصربه فرد است که از جمله مهمترین جاذبه های آن که اهمیت زیادی را به این کشورداده، دریای سیاه وکوه های قفقاز است.

پایتخت گرجستان

پایتخت گرجستان تفلیس است.نام تفلیس از کلمه قدیمی گرجی به معنای گرم گرفته شده است و علت نام گذاری آن به این دلیل بود که وقتی شاهین ایبریادرحین شکار به یک چشمه آب گرم طبیعی افتاد انقدر تحت تاثیراین کشف قرار گرفت که جنگل را پاکسازی کرد وشهر تفلیس را درهمان نقطه ایجاد کرد.

همسایه های کشور گرجستان

این کشوربا داشتن مرز مشترک با ترکیه،ارمنستان،آذربایجان وروسیه و واقع شدن در چهارراه آسیا و اروپا فرهنگ ومیراث فراوانی داراست همچنین معماری احاطه شده براین کشور تلفیقی زیبا از اروپایی و آسیایی است .

زبان رسمی گرجستان

زبان رسمی حاکم برگرجستان پیوندهایی با تاثیرات فارسی،عربی وترکی دارد .

آب و هوای گرجستان

ازنظر آب وهوایی گرجستان درمیان متنوع ترین مناطق جهان ازنظر زیست محیطی قراردارد وآن هم به علت تنوع آب وهوایی این کشور است که دقیقابه همین علت است که مناظری فوق العاده وحیات وحشی شگفت انگیز را ایجاد کرده است.گرجستان تقریبا هر نوع آب وهوایی را دارد ازنیمه گرمسیری وآلپ تانیمه بیابانی ،وسرزمین آن برای کشاورزی بسیار مناسب است به طوری که 49نوع خاک مختلف دارد و43درصد از آن را جنگل های آنبوه پوشش می دهند وحیواناتی نظیر سیاه گوش ،خرس وپلنگ در آن یافت میشود.

گرجستان با شهرهای باستانی،کوه های پوشیده از برف،طبیعت سرسبز ونوشیدنی های خوشمزه معروف است.

گرجستان و یونسکو

ازنظر آب وهوایی گرجستان درمیان متنوع ترین مناطق جهان ازنظر زیست محیطی قراردارد وآن هم به علت تنوع آب وهوایی این کشور است که دقیقابه همین علت است که مناظری فوق العاده وحیات وحشی شگفت انگیز را ایجاد کرده است.گرجستان تقریبا هر نوع آب وهوایی را دارد ازنیمه گرمسیری وآلپ تانیمه بیابانی ،وسرزمین آن برای کشاورزی بسیار مناسب است به طوری که 49نوع خاک مختلف دارد و43درصد از آن را جنگل های آنبوه پوشش می دهند وحیواناتی نظیر سیاه گوش ،خرس وپلنگ در آن یافت میشود.

گرجستان با شهرهای باستانی،کوه های پوشیده از برف،طبیعت سرسبز ونوشیدنی های خوشمزه معروف است.

.

گرجستان از نظر امنیتی

این کشور زیبا به عنوان یکی از امن ترین کشورها برای بازدید شهرت دارد و آمار جرم وجنایت به قدری در آن پایین است که حتی سرقت های بسیار کوچک نیزدرآن بسیار نادر وغیرعادی است.

مکان های دیدنی گرجستان

توشتی(tusheti)

توشتی که درلبه های شمالی کوه های قفقاز بزرگ ودر قله روسیه وچچن قراردارد خانه تاریخی مردمان توش است که از قله های سربه فلک کشیده وتپه های پوشیده از چمن تشکیل شده است.توشتی از نظر بازدیدکنندگان زیباترین منطقه گرجستان است.

توشتی منطقه ای تاریخی در گرجستان است که در دامنه های جنوبی قفقاز پراکنده شده است این منطقه زیباازسمت شمال با داغستان وچچن همسایه است وازسمت گرجستان باشپاوی خزورتی وکاختی احاطه شده است.

اصلی ترین روستای این منطقه اومالو است که درارتفاع1880متری قراردارد.توشتی که در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو ثبت شده است یکی از دست نخورده ترین مناطق ازنظرزیست محیطی در قفقاز نامیده می شود.

دربین روستاها قلعه های برجی باقدمتی چندصدساله به نام کوشکبی را مشاهده خواهید کرداین برج هابه برج های توشتی معروف هستند که بر روی تپه ای مرتفع ساخته شده بودند وبرای ارتباط بین روستاها در زمان تهاجم وسایر فجایع مورد استفاده قرار می گرفتند.همچنین مکان بسیار خوبی برای حمله به نیروهای متخاصم با پرتاب سنگ وشلیک اسلحه به سمت آنها بود.

اغلب خانه های توشتی 3طبقه بودند امادر بین آنها خانه های پنج یاشش طبقه نیز وجود دارد که برای درکنارهم زندگی کردن چندخانوار مناسب بود.مردم محلی توشتی از نژاد گرجی هستند که به زبان گرجی توش یا توشبی نامیده میشوند.جاده ای که به توشبی منتهی میشود از روی گردنه 2900متری آبانو می گذرد که این گردنه کوهستانی در عین زیبایی یکی از خطرناک ترین جاده های جهان نیز محسوب می شوداما تجربه زیبایی بی همتای مناظرش ارزشش را داردزیرا شما درست درامتداد رودخانه ها وجنگل های کاج ومراتع آلپ رانندگی خواهید کرد.

توشتی با سنت های باستانی خود شناخته می شودوجشن های ملی یکی از آنهاست که بزرگترین جشنواره توشتی آتنیگنوبا است.این یک چرخه جشنواره است که در روستاهای مختلف توشتی برگزار می شود که از تابستان در صدمین روز پس ازعید پاک شروع می شود وبه مدت 2هفته تااواخر جولای یا اوایل آگوست ادامه دارد .

توشتی بهشتی برای دوستداران فضای باز وکوهنوردان است ومناطق حفاظت شده توشتی دارای 10مسیرگردشگری است همچنین مناطق حفاطت شده توشتی دراومالو امکاناتی رابرای تورهای دوچرخه سواری،اسب سواری،تماشای پرندگان وتماشای غزال ارائه می دهند.

برخی از زیباترین روستاهای توشتی شامل دارتلو که به روستای قرون وسطایی وزیباترین روستای گرجستان شناخته میشود،کواولو که یک دهکده قلعه کوچک است،شناکو وبوچورنا و..است که دیدن هرکدام از این مناطق را حتما در لیست خود قراربدهید.

گرجستان همچنین به شهر غارها نیز شناخته می شود که از جمله مهمترین این غارها،واردزیا است که مجموعه ای از قلعه ،صومعه وکاخی است که درست در زیرکوه اروشتی ایجادشده.ایجاداین اثربی نظیرحاکی ازدستور ملکه تامار گرجستان بوده که هدف از ساخت آن پناه گرفتن در مقابل مغولان بود.این غار بی نظیر دارای6000اتاق است که متاسفانه درست یک صدسال بعد دراثر زلزله دوسوم این مکان ویران شد اما بازهم قسمت هایی از آن به صورت کاملا دست نخورده باقی مانده که دیدن آن واقعا اعجاب انگیز است.

توشتی(tusheti) گرجستان -jsktour.com
توشتی(tusheti) گرجستان -jsktour.com

شهر های گردشگری گرجستان

اوشگولی(ushguli)

اوشگولی فوق العاده ترین وزیباترین مکان در گرجستان می باشد که شامل مجموعه کوچکی از روستاهایی است که در ارتفاعات منطقه کوهستانی قفقاز savanetiواقع شده است.این روستاها که در ارتفاع2086متری قرار گرفته اند مرتفع ترین سکونتگاه ها را تشکیل می دهند.در منطقه ساوانتی درست 200برج سنگی قرار گرفته است که به قرون وسطی وقرن های9و12باز می گردند.جالب است بدانید که اشگولی به معنای قلب بی باک است وبرج های دفاعی سوانتی واشگولی ازسال1996به عنوان میراث جهانی یونسکو محافظت می شوند.

اگراهل پیاده روی هستید وبه دنبال اوقات فراغتی بدور از هرگونه هیاهو ودراوج آرامش هستید ودیدن مناظردیدنی ومهمان نوازی گرم افراد شمارا به وجود می آورد حتما از اوشگولی دیدن کنید.

پیاده روی از اوشگولی به یخچال شخارایکی ازبهترین کارهایی است که می توانید انجام دهید .این مسیرپیاده روی 16کیلومتری فوق العاده که از رودخانه انگوری می گذرد مسیریست سراسر سرسبز به همراه گل های وحشی وبامنظره کوه های پوشیده از برف.قطعا عاشقش می شوید.

اوشگولی(ushguli)گرجستان -jsktour.com
اوشگولی(ushguli)گرجستان -jsktour.com

تفلیس(Tbilisi)

تفلیس شهری زیبا درقلب گرجستان است که با مناظر چشمگیرش،معماری متنوع وزیبایش وبهترین غذاها ونوشیدنی ها محبوبیت خود رادر قفقاز جنوبی به خوبی حفظ کرده است.

تفلیس با حمام های گنبدی شکلش که بخار از آب های گوگردی دارد وکلیساهایی که قدم به قدم از تپه هارا در آغوش گرفته اند وکارخانه های درحال فروپاشی شوروی که به عنوان هتل های مدرن تغییر کاربری داده شده اند بهترین شهر برای شروع شناخت وکاووش دراین کشور زیبااست.

این شهر با آثار تاریخی وجاذبه های گردشگری خیابان ها وبوتیک های لوکس ومدرنش تمامی سلیقه هارا پوشش می دهد وهمیشه چیزی برای ارائه دارد.

شهر تفلیس گرجستان -jsktour.com

باتومی(Batumi)

باتومی شهریست زیبا بامعماری مدرن وباورنکردنی وسواحلی که به واسطه سنگ ریزه های سیاه تزئین شده است ویک باغ بی نظیر وباشکوه گیاه شناسی که دل هرگردشگری را می برد.

شهر بندری باتومی که با دریای سیاه هم مرز است بهترین مقصد برای تعطیلات شماخواهد بود.

شهر باتومی گرجستان -jsktour.com

مستیا(mestia)

شهر مستیا به عنوان یکی از برترین مقاصدگردشگری در کشور گرجستان مطرح می شود وبه عنوان پایگاهی برای کوهنوردانی که به دنبال کشف زیبایی های طبیعی خیره کننده هستند شناخته میشود.

مستیا شهری در منطقه سوانتی در رشته کوه های قفقاز است.اگربه کوهنوردی و دیدن مناظر منحصربه فردش ولمس یک تجربه هیجان انگیز علاقه دارید اینجا بهترین مکان برای شما خواهد بود.

شهر مستیا(mestia)گرجستان-jsktour.com

کازبیگی(kazbegi)

درقفقاز در شمال تفلیس ونزدیک به مرز روسیه کلیسای گرگتی ترینیتی بر روی تپه ای بالای شهر ودرسایه کوه عظیم کازبک قرار دارد.این کلیسا شناخته شده ترین نماد گرجستان به شمارمی رود که در سه ساعتی تفلیس واقع شده است که شما میتوانید از طریق بزرگراه نظامی گرجستان که یکی از زیباترین جاده های گرجستان است به این منطقه برسید.

کازبیگی(kazbegi) گرجستان -jsktour.com

واردزیا(vardzia)

واردزیا یک صومعه فوق العاده زیبابا معماری خاص است که درجنوب گرجستان واقع شده است .این صومعه خاص که در نیمه دوم قرن دوازدهم در دوران تامار بزرگ و روستاولی ساخته شد پس از حمله عثمانی ها درقرن16به حال خود رهاشداما امروزه بخشی از میراث دولتی است.این صومعه500متر عرض وارتفاع آن به 19طبقه می رسد که شامل 400اتاق و12کلیسای کوچک است.

بازدید ازاین مکان بسیارهیجان انگیزاست .شمامیتوانید ساعتها دراین صومعه به گردش بپردازید ومکان های مختلف آن را کشف کنید.

واردزیا(vardzia)گرجستان -jsktour.com
واردزیا(vardzia)گرجستان -jsktour.com

منطقه آجارا(Adjara region)

آجارا یک منطقه تاریخی،جغرافیایی وسیاسی در گرجستان است که از زمان های گذشته بخشی از کلخیس وایبری قفقاز بوده است.این مکان یکی از محبوب ترین مقاصد سفری گرجستان است که گردشگران زیادی از سوی روسیه واروپای شرقی به سمت خود جذب می کند و درساحل دریای سیاه در نزدیکی دامنه کوه های قفقاز کوچک در شمال ترکیه قرار دارد.

این مکان دارای کلیساهای متعددی چون ارتدکس ،کنسیه ها،کاتولیک وارمنی است وهمچنین دارای تعداد بی شماری پل سنگی منحصربه فرد است که قدمت آنها به قرون وسطی بازمی گردد.

آجاری خودمختار به واسطه مناظر فوق العاده اش ،دریای آبی وآرامش وآفتاب ملایم ودرخشانش وهوای تازه وبی نظیرش بهشت گردشگران است.

منطقه آجارا گرجستان-jsktour.com
منطقه آجارا گرجستان-jsktour.com

جاذبه های کوتایسی :

کوتایسی(Kutaisi)

کوتایسی دروازه ایست به منطقه ایمرتی که درغرب گرجستان واقع شده است.این شهر زیبا به خاطر دره ها،آبشارها،غارها وشراب سازی هایش معروف است.درحومه این شهر صومعه گلاتی وصومعه زیبای موستامتا قرار داردکه توسط یک مسیرپیاده روی جنگلی فوق العاده زیبا به هم متصل شده اند هر دواین کلیساها در میراث جهانی یونسکوبه ثبت رسیده اند.

اینجا دومین شهر بزرگ گرجستان است که دیدن آنرا به هیچ عنوان نباید از دست بدهید.

کوتایسی(Kutaisi)گرجستان -jsktour.com

صومعه موتسامتا(mostameta monastery)

صومعه موتسامتا در 6کیلومتری کوتایسی واقع شده که قدمت آن به قرن یازدهم می رسد.این صومعه طبق یک افسانه بسیاری از گردشگران را به سمت خود جذب می کند وآن این است که اگر کسی سه باز زیر کشتی رود ودرحین دست زدن به مقدسات آرزویی بکند آرزویش محقق می شود.

صومعه موتسامتا گرجستان -jsktour.com

غارپرومتئوس(Prometheus cave)

غارپرومتئوس که در40کیلومتری کوتایسی قراردارد شامل انواع آبشارهای سنگ شده،رودخانه های زیرزمینی ودریاچه می باشد.شما میتوانید از طریق دریاچه زیرزمینی که دراین غاروجود دارد یک تور قایق داشته باشید وتمامی جذابیت های این غار زیبارا ازنزدیک لمس کنید.

غارپرومتئوس گرجستان -jsktour.com

دره اوکاتسه(okatse canyon)

دره اوکاتسه که در روستای گوردی در42کیلومتری کوتایسی واقع شده است نمونه ای دیگر از جذابیت این شهر را ارائه می دهد که بی نظیراست.طول این دره زیباوسرسبز حدود16کیلومتر وعمق آن50متر است ودراینجا چندین آبشار بی نظیروجود دارد  که بلندترین آنها70متر ارتفاع دارد.

دره اوکاتسه - jsktour.com

مستختا(mtskheta)

یکی از قدیمی ترین شهرهای گرجستان وپایتخت پادشاهی قدیمی برای یک هزار سال مستختا است که در20کیلومتری تفلیس در محل تلاقی رودخانه متکواری وآراگوری در مسیر تجاری باستانی قراردارد.

مستختا نقش اساسی درتکامل مسیحیت درگرجستان ایفاکرد ودرنتیحه این شهرمملو ازکلیساهای مهم است.

مستختا گرجستان -jsktour.com

ازجمله مکان هایی که باید در مستختا از آنها بازدید کنید:

کلیسای جامع( svetitskhoveli)

این کلسیا که صدها سال به عنوان مرکز فرهنگی گرجستان شناخته شده است یک شگفتی در معماری است که قدمت آن به قرن یازدهم بازمی گردد.این کلیسای خاص شامل دروازه،برج ناقوس قلعه واقامتگاه روحانیان است که هم اکنون ردای مسیح دراین کلیسا نگهداری می شود ودرفهرست میراث جهانی یونسکوبه ثبت رسیده است.

موزه باستان شناسی دولتی مستختا،صومعه جواری،قلعه ببریستیخه،قلعه ارمازی،صومعه شیومگویم،مجموعه زدازنی وموزه ایالتی ایلیا چاوچاوادزه ساگورامو از جمله دیگر جاذبه های مستختا است.

کلیسای جامع گرجستان - jsktour.com

ستون کاتسخی(katskhi pillar)

در200کیلومتری تفلیس در دل جنگل ودرمنظره ای بی نظیر وزیبا یک بنای تاریخی به ارتفاع 40متر وجود دارد که بنای یادبود عبادت اولیه مسیحی است.روی این ستون سنگ اهکی زیبا یک کلیسای عظیم و ویرانه قرار دارد که گفته شده متعلق به قرن های9و10می باشد.راهبان هنوز هم برای دعا و نیایش این صعود را انجام می دهند وتاسال2015محل سکونت پدر ماکسیم قوتارادزه بود که در دو دهه در آنجا ماند.

این یک مکان مقدس است که گرجی ها وراهبانی که برای دعا بالامی روند به طرزشگفت انگیزی طی صدهاسال تحسینش کرده اند.

کاتسخی پیلار - jsktour.com
ستون کاتسخی گرجستان-jsktour.com
ستون کاتسخی گرجستان-jsktour.com

امیدوراریم باتوضیحات داده شده درخصوص گرجستان وجاذبه های بیشمارش سفر به این کشورزیبا،تاریخی بامردمانی که به مهمان نوازی ومهربانی مشهورند را درصدر سفرهای پیش رویتان قرار بدهید.