قونیه

همه چیز در مورد قونیه

قونیه یکی از شهر های ترکیه است که سالانه ایرانیان زیادی این مکان را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب میکنند .معروفیت قونیه به خاطر وجود مقبره مولانا است که در زمان حیاتش این شهر را برای زندگی انتخاب کرده است . افراد زیادی از سراسر جهان روز سالگرد مولانا در آرامگاه او جمع میشوند .
همه چیز در مورد قونیه - jsktour.com

قونیه در کجا قرار دارد ؟

قونیه شهریست در آسیای صغیر که شامل بخش هایی از پامفیلیا،پیسیدیا،فریحیا،لیکائونیا،کیلکیه وکاپادوکیا است.درسال1864با افزودن نیمه غربی آدانا وبخشی از جنوب شرقی آنادولی به ایالت قدیمی کارمانیا شکل گرفت وازجمله نزدیک ترین شهرهای بزرگ به قونیه شامل آنتالیا،مرسین،آنکاراوتارسوس است.

قونیه و مولانا

قونیه مرکز استان قونیه درکشورترکیه است که نماد آن مقبره مولانا است که رهبر مذهبی،فیلسوف وشاعر قرن13مولانا جلال الدین را درخود جای داده است کسی که خرقه دراویش چرخان را پایه گذاری کرد.قونیه شهری تاریخی است ودرآن یادگاری های زیادی از گذشتگان به خصوص دوران سلجوقی وجود دارد این شهر رنگ وبوی مولانا رادارد ودرهرسوی آن نشانه ادبیات ومذهب وعرفان به چشم می خورد.

تاریخچه شهر قونیه

درخصوص تاریخچه این شهر لازم است بدانید که در گذشته نام این شهر ایکونیون بود که به معنی شمایل است .براساس افسانه های یونانی براین شهر اژدهایی چیره شده بود که گاهی به شهر حمله میکرد وبرخی از زنان را می بلعید اما پوسیوس که پسر ژوپیتربود این اژدهارا می کشد ومردم را از شرآن رها می کند به همین علت مردم این شهر هم برای قدردانی ازآن تصویر پرسیوس را به یکی از دروازه های شهر می آویزند واین شهر را ایکونیون می نامند.

قونیه یکی از قدیمی ترین مراکز شهری جهان است وطبق کاووش هایی که در تپه علاء الدین درمرکز این شهر صورت گرفته نشان می دهد که3هزار سال قبل ازمیلاد مردمانی دراین شهر زندگی می کردند.

جالب است بدانیدکه قونیه در ابتدا تحت فرمان هیتی هابودکه ازآثار این حکومت در قونیه میتوان به پینار افلاطون اشاره کردکه روی چشمه ای بناشده است و گفته شده است که مزار افلاطون نیز در قونیه قرار گرفته است.

قونیه ازسال470هجری تا سال700هجری قمری پایتخت سلجوقیان آسیای صغیربود ودراین مدت16شاه سلجوقی درقونیه حکومت کردند ودرگذشته قونیه را دارالمعرفه یا دارالارشاد یا دارالموحدین می نامند.

نقشه شهر قونیه :

نقشه شهر قونیه

تور قونیه :

مکان های دیدنی قونیه

جاذبه های این شهر تاریخی ومذهبی که هرساله تعداد زیادی گردشگر را به سمت خود جذب میکند

موزه ها

مقبره مولانا

مقبره مولانا - jsktour.com
اماکن طبیعی

روستای سیله

روستای سیله قونیه - jsktur.com
باغ

باغ کیوتوی ژاپن

باغ کیوتو قونیه - jsktour.com
مسجد

مسجد سلیمیه قونیه

مسجد سلیمیه قونیه -jsktour.com
مکان های دیدنی

چاتال هویوک قونیه

چاتال هیوک قونیه - jsktour.com
مکان های دیدنی

مسجد علاء الدین قونیه

مقبره علاءالدین قونیه - jsktour.com