ترابزون

همه چیز در مورد ترابزون

درست در نزدیکی دریای سیاه ودر شمال شرقی ترکیه شهری ساحلی قرار دارد که به علت قرار گرفتن در جاده ابریشم از جاذبه های فرهنگی،تاریخی وطبیعی بسیاری برخوردار است .ترابزون به علت جاذبه های تاریخی فراوان ومناظر طبیعی فوق العاده زیبایش به یکی از مهم ترین شهرهای منطقه دریای سیاه ترکیه تبدیل شده است این شهر بندری که در گذشته به واسطه موقعیت مهمی که داشته بسیار حائزاهمیت بوده از جنوب شرقی به ایران واز شمال شرقی به قفقاز راه داشته است همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی ترابزون درجاده تاریخی ابریشم آن را برای قرن ها به محل تلاقی ادیان،زبان ها وفرهنگ های مختلف تبدیل کرده است که امروزه بقایای این گذشته غنی درگوشه وکنار شهر ترابزون نمایان است.ترابزون بزرگترین شهر در منطقه کارادنیز شرقی ترکه است که از نظر فرهنگی بادیگر نقاط کشور متفاوت است .
ترابزون - jsktour.com

تاریخ ترابزون به قرن هشتم قبل از میلاد برمی گردد.خرابه های این شهر حکایت از تاریخ وتمدن بی نظیرش دارد زمانی که سلطان بایزید دوم عثمانی آن را تاسیس کرد ویونان وسپس رومیان وبعدازآن مسلمانان عثمانی برآن حکومت کردند .

این شهر همچنین پایتخت امپراتوی ترابزون بین سال های 1204و1461بوده است .به دلیل اینکه این شهر زیبا در سواحل دریای سیاه قرار دارد  آب وهوای نیمه گرمسیری ومرطوب دارد که باعث شده  حتی در ماه های تابستان هم جنگل ها وکوه های این شهر زیبا همیشه سرسبز وبا طراوت هستند.

نقشه شهر ترابزون

تور های ترابزون

جاذبه های گردشگری ترابزون

صومعه سوملار:

صومعه سوملار با ساختار شگفت انگیزی که دارد چشم هربیننده ای را به سوی خود جذب میکند صومعه ای که در بالای پارک ملی آلتیندره در دل کوه ساخته شده وساختارش به گونه ای است که چشم انداز طبیعی خارق العاده ای را دارد.این صومعه در جنگلی به نام توندرا درشیبی که از سطح دریا1200متربالامی رود ودر محوطه کوه های معروف پونتیاک واقع شده است درست درمیان کوه ودرشیبی بلند ودر حدود50کیلومتری شهر ترابزون قرار دارد .این صومعه شامل72اتاق است که درپنج طبقه مختلف پراکنده شده که در آن کلیساها،آشپزخانه ها،اتاق های مطالعه،اقامتگاه مهمان،کلیسای صخره ای ،کتابخانه وچشم مقدس برای ارتدوکس های یونانی وجود دارد.

صومعه سوملار ترابزون - jsktour.com

قلعه ترابزون:

قلعه ترابزون یکی دیگر از جاذبه های بی نظیر ترابزون هست این قلعه زیبا که قدمت آن به دوران بیزانس می رسد دارای3قلعه است که قدمت قسمت بالای آن به2000سال قبل از میلاد می رسد زمانی که قلعه شهری بوده است.بر روی سردر یکی از دروازه های این قلعه زیبا امضای سلطان محمد دوم سلطان عثمانی مشهود است.

قلعه ترابزون - jsktour.com

موزه ایاصوفیه :

موزه ایا صوفیه ترابزون یک کلیسای ارتدکس یونانی است که در سال1584به مسجد تبدیل شد .قدمت این موزه به قرن13می رسد درست زمانی که ترابزون پایتخت امپراتوری ترابزون شد.این بنای تاریخی که در نزدیکی دریای سیاه قرار دارد اکنون به موزه تبدیل شده ویکی از زیباترین نمونه معماری بیزانسی است.این بنا یکی از نمونه های زیبای کلیساهای اواخر بیزانس است که شامل گنبدی زیبا با3ورودی به سمت شمال،غرب،جنوب است که علاوه برهنر مسیحی،نتایج هنراسلامی دوره سلجوقی در ساختار آن به چشم می خورد این موزه  یکی از مهم ترین بناهای بیزانسی در ترابزون است.جالب است بدانید که ایاصوفیه به معنای حکومت الهی است.

موزه ایاصوفیه - jsktour.com

صومعه وازلون:

صومعه وازلون یک صومعه واقع در استان ترابزون ترکیه است که درسال270پس ازمیلاد ساخته شد.این صومعه درمیان درختان کاج در7کیلومتری غرب روستای kiremitliدرناحیه mackaواقع شده است.درمحوطه ی غاروچشمه آب وجود دارد واین صومعه ابتدادر مقابل غارساخته شدوکلیسا واتاق های راهبان روبه روی غار که تابه امروز باقی مانده است به قرن 19بازمی گردد.

موزه ایاصوفیه - jsktour.com

بیدستن:

یک بازار دوره عثمانی است که درمرکز شهر ترابزون قرار دارد ویکی ازقدیمی ترین بناهای شهر است .دراین بازارا سرپوشیده انوع غذاها،ادویه وصنایع دستی موجود است .این بازار حدود48000مترمربع مساحت دارد که دارای60راهرو وتقریبا 5500مغازه میباشد .بازار بدستن یکی از بناهایی است که گلبهار خاتون همسر سلطان محمد فاتح ساخته است.

بیدستن ترابزون - jsktour.com

بوزتپه:

بوزتپه یکی از زیباترین مکان های ترابزون است که چشم اندازی بی پایان از دریای سیاه وشهر ترابزون را دراختیار گردشگران قرار می دهد .به دلیل منظره دیدنی شهر ،پشت بام ترابزون،غروب افتاب وهوای تازه بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است ومکانی دنج ارام وبه دور از شلوغی شهر است.

بوزتپه ترابزون - jsktour.com

پارک دره زاگنوس:

دراین قسمت از شهر ودرست دراین مکان زیبا یعنی پارک دره زاگنوس میتوانید چندین بنای تاریخی را ببینید،پیک نیک داشته باشید،پیاده روی کنید واز محیط زیبایش لذت ببرید.

دراین پارک طویل پل مرتفعی متعلق به پل تاریخی زاگنوس وهمچنین بلوار سلطان یاووز سلیم اول موجود است که علاوه برچندین حوض،جویبار،حیواناتی نظیر خرگوش واردک،چندین کافه نیز دراین پارک وجود دارد که شما میتوانید از زیبایی های آن نهایت لذت را ببرید. اینجا مکانی بسیار آرام وزیبا است که رودخانه کوچکی در امتداد پارک وجود دارد .میتوانید در این پارک قدم بزنید وعکس بگیرید وبه تماشای اردک وقوها وخرگوش های زیبا در قسمت دوم پارک بروید.

پارک دره زاگنوس - jsktour.com

غارCAL:

این غار یکی از معروف ترین جاذبه های ترابزون است که گوشه ای از بهشت را دراختیار گردشگران قرار می دهد .این غار با8کیلومتر طول دومین غاربزرگ جهان است اما تنها یک کیلومتر آن برای بازدید عموم آزاد است.

این غار دارای یک مسیر پیاده روی به طول 150متر در سمت چپ و400متر در سمت راست است که در سمت راست غار یک دریاچه وآبشار بی نهایت زیبایی نیز وجود دارد  که سطح آب این دریاچه که منبع آب زیرزمینی نیز است بین 25تا150سانتی متر متغیر است که بستگی به فصل بارندگی دارد .هوای داخل این غار زیبا که گرم است برای بسیاری از بیمارانی که مشکلات تنفسی یا آسم دارند مفید وجنبه ی درمانی دارد .

غار چال ترابزون - jsktour.com

پارک ملی آلتیندره:

در راه رسیدن به صومعه سوملا،ازکنار جنگل های سرسبز وکوه های سربه فلک کشیده آب های روان فیروزه ای رنگ وکم عمق ، به ورودی پارک ملی آلتیندره خواهید رسید جایی که در آن میتوانید از منظره زیبای درختان وصخره ها لذت ببرید اینجا تکه ای ازبهشت است.

طبیعت بسیار باشکوه آبشار زیبا وچشم نوازوجاده ای که سراسر سبز است واقعا این پارک را به مکانی تبدیل کرده که دل هر ببیننده ای را میبرد.دردل این طبیعت کافی شاپ های زیبا ورمانتیکی نیز وجود دارد که به شما توصیه میکنیم خودتان را به یک فنجان چای در دل این طبیعت دل انگیز مهمان کنید.

پارک ملی آلتیندره - jsktour.com

دره فیرتینا(دره طوفان):

این رودخانه در دره شیب دار در منطقه RIZEدرساحل دریای سیاه ودر شمال ترکیه واقع شده است.

نام فیرتینا به عنوان طوفان ترجمه میشود که توصیف کننده ی خروش وجریان شدید آب هنگام عبور از زیر پل های عثمانی است که در روزهای اولیه امپراتوری عثمانی ساخته شده بودند.

در اطراف این دره روستایی است که کیلومترها امتداد دارد وخانه های روستایی زیبایی با اشکال وابعاد مختلف وجود دارد که فعالیت عمده این روستاییان زنبور داری وجنگل داری است.تماشای این منطقه زیبا ودلنشین وعکس گرفت وثبت لحظات فوق العاده  در کنار این مکان زیبا بهترین کاری است که میتوانید انجام دهید.

دره فیرتینا - jsktour.com

دریاچه اوزونگول:

دریاچه اوزونگول در قسمت جنوب شرقی ترابزون در دامنه کوه های سوگانلی در ناحیه چایکارا در استان ترابزون در شمال شرقی ترکیه ودرکنار دریای سیاه واقع شده است این دریاچه به نام روستایی در ساحل دریاچه نام گذاری شده است .این دریاچه در طول سالیان متمادی محبوبیت زیادی به دست آورده وگردشگران زیادی را از سراسرجهان  به خود جذب کرده است.این مکان از مرکز شهرترابزون99کیلومتر وتامرکز چایکاراحدود19کیلومتر فاصله دارد .

این دریاچه زیبا حدود 5قرن پیش زمانی که سد هلن جریان رودخانه هالدینیز را مسدود کرد شکل گرفت.

دره فیرتینا - jsktour.com

The white place ataturk:

این کاخ  که در5کیلومتری مرکز ترابزون قرار دارد توسط معمار یونانی کنستانتین کاپاجیاندی در سال1903به سبکی شبه به ساختمان های دریای سیاه در کریمه ساخته شد.این بنای سه طیقه بر روی یکی از تپه های ترابزون ساخته شده است .کاخ تبدیل شده به موزه بامعماری زیبایش وباغ های شگفت انگیز ومبلمان آنتیکی که درونش جای داده شده است واقعا زیبا وچشم نواز است.

کاخ اتاتورک ترابزون - jsktour.com

دریاچه سِرا:

دریاچه سِرا ترابزون یکی از جاذبه های بی نظیر ترابزون است که فقط12کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد .این دریاچه زیبا که با نهرهای شیب دارکوهستانی تزئین شده است ودرمیان مجموعه ای از کوه های سرسبز احاطه شده بهترین مکان برای استراحت ولذت بردن از طبیعت است .

دریاچه سرا ترابزون - jsktour.com

ارتفاعات سلطان مراد:

ارتفاعات سلطان مراد بهترین مکان برای یک تعطیلات هیجان انگیز است این مکان سرسبز ودل نشین در جنوب غربی ترابزون ودر غرب ترکیه قرار دارد که از مرکز شهر ترابزون 75کیلومتر وتا دریاچه اوزونگل 35 کیلومتر فاصله دارد ودربلندترین دامنه کوه منطقه قرار دارد.

ارتفاعات سلطان مراد - jsktour.com