ماهان

همه چیز در مورد ماهان

ماهان شهری نزدیک به کرمان است و تنها نیم ساعته میتوان به آن رسید و از جاذبه های آن دیدن کرد . شهر ماهان دارای آب و هوایی بسیار معندل است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب میکند . از مکان های دیدنی ماهان میتوان باغ شاهزاده و ارامگاه شاه نعمت الله نام برد . ماهان رستوران ها و باغ های سنتی فراوانی دارد که پس از بازدید از مکان های دیدنی میتوانید از خوردن غذاهای سنتی لذت ببرید .
باغ شاهزاده ماهان -jsktour.co

تور های ماهان

نقشه شهر ماهان

مکان های دیدنی ماهان

باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان کرمان یکی از 9 باغ ایرانی است که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. همچنین این باغ شگفت انگیز در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.شاید عکس هوایی این باغ را ببینید و باورتان نشود که این باغ در دل کویر است و مانند گوهری سبز می درخشد.

معماری باغ شاهزاده ماهان

یکی از چشم نواز ترین جاذبه های باغ شاهزاده ماهان آبی است که در میان باغ جاری است .این آب با ظرافتی چشم نواز باعث جذابیت باغ شاهزاده ماهان شده است و با ان درختان باغ را آبیاری میکنند .
معماران توانمند 12 پله را را طراحی کردند و آب از بالای باغ به سمت پایین می آید . حوضچه های پلکانی زیبا باعث شده اند آب با سرعت کمتری به سمت پایین باغ حرکت کند .
هر کدام از حوضچه ها یک فواره آبی دارند که بدون برق کار میکنند که شبیه هیچ یک از باغ های ایرانی نیست .

 

این باغ مستطیلی 5.5 هکتاری به طرز ماهرانه‌ای شیب‌بندی شده است و آب را از بالا به پایین توسط حوض‌هایی هدایت می‌کند. شاید فکر کنید که چگونه این باغ در دل بیابان اینگونه سرسبز و دلپذیر است.آب مورد نیاز این باغ از قنات تیگران است که از ارتفاعات جوپار سرچشمه می گیرد.

عمارت باغ

بالای باغ عمارت  اصلی و محل زندگی صاحب باغ است عمارت دارای  دو طبقه است که امروزه در این مکان یک سری صنایع دستی به فروش می رسد. همچنین این باغ دارای سردر، شاه نشین و حمام است و رستورانی نیز در شاه نشین است که  توسط بخش خصوصی ایجاد شده است.

ساخت باغ شاهزاده ماهان

این باغ تاریخی و سرسبز توسط دو تن از حکم رانان کرمان در زمان قاجاریه ایجاد شده است. دستور ایجاد این باغ توسط محمد حسن خان، سردار ایروانی، حاکم وقت کرمان صادر شده است.سپس توسط حاکم دیگری به نام عبدالحمید میزرا ناصرالدوله طی یازده سال بین سالهای 1298-1309 هجری قمری بناهایی برای آن ساخته شد.

هتل ها و رستوران های اطراف باغ شاهزاده ماهان

در اطراف ماهان ، باغ رستوران های خوبی وجود دارد که می توانید در مکانی آرام و دلنشین انواع غذاهای ایرانی را در آنجا سفارش دهید. همچنین از هتل های زیبای ماهان می توان به هتل سنتی موتولی باشی، هتل جهانگردی ماهان، هتل اکو گدین و اقامتگاه بوم گردی روشندون اشاره کرد.

زمان بازدید از باغ ماهان

در تمام فصول سال می توانید از این باغ زیبا دیدن کنید. در فصل گرما می توانید از خنکی و طراوت این باغ لذت ببرید و در فصل پاییز تماشای درختان حس خوبی را به شما میدهند .

مسیر سفر به باغ شاهزاده ماهان

اگر می خواهید از کرمان به این باغ زیبا سفر کنید، باید بگویم که می توانید از جاده هفت باغ عبور کنید و پس از طی مسافت 25 کیلومتری به این باغ خواهید رسید. پیشنهاد می کنیم در صورت بازدید از این باغ زیبا حتماً از آرامگاه شاه نعمت الله ولی که از عارفان و شعرای برجسته کرمانی است دیدن کنید.

شاه نعمت الله ولی کیست ؟

شاه نعمت الله حکیم و شاعر قرن هشتم (دوره تیموریان) است که ارادتمندان و شاگردان خاص خود را دارد. در 24 سالگی به مدت هفت سال در مکه نزد شیخ عفیف الدین درس خواند. پس از آن مدتها به ریاضت و تزکیه نفس پرداخت. شاگردان زیادی فراگیری معارف صوفیانه را آغاز کردند و از محضر او بهره بردند. شاه نعمت الله ولی دیوانی دارد که شامل اشعار ، غزل و ترتیل است .دیوان  از نظر ادبی مقام بالایی دارد و بسیار معروف است  .

آرامگاه شاه نعمت الله ولی -jsktour.com

با اینکه شاه نعمت الله به تزکیه نفس خود پرداخته بود و ریاضت کشیده بود همواره به شاگردان خود توصیه میکرد به مردم خدمت کنند تا اینکه به تزکیه نفس برسند.شاه نعمت الله ولی در 25 سال آخر عمر خود در ماهان زندگی کرد و در سن صد و سه سالگی در این شهر درگذشت. به همین دلیل به او ماه ماهان نیز می گویند.

آرامگاه شاه نعمت الله ولی -jsktour.com

آثار شاه نعمت الله ولی

به گفته ادوان بروان، ایرانی شناس انگلیسی، شاه نعمت الله در تصوف و عرفان بیشتر از شاعری شهرت دارد. آثار شاه نعمت الله ولی: مهم ترین اثر او دیوان او است که 12000 بیت دارد و نسخه اصلی آن در کتابخانه آستان قدس رضوی موجود است. از دیگر آثار او می توان به منظومه منظومة فی تحقیق الایمان، ارواح شاه نعمت الله، رساله نصایح منظومه، رساله شرح اشاره کرد.

دیوان اشعار شاه نعمت الله ولی -jsktour.com

بنای آرامگاه شاه نعمت الله ولی

بنای اولیه آرامگاه او توسط احمد شاه دکنی که از شاگردان او بود ساخته شد و بعدها در زمان شاه عباس اول صفوی، محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار  تغییر کرد. زیرا این افراد ارادت خاصی به عارفان و بزرگان شیعه داشتند و بیشترین پیشرفت این مجموعه در زمان قاجار اتفاق افتاد.

محوطه آرامگاه شاه نعمت الله ولی -jsktour.com
آرامگاه شاه نعمت الله ولی -jsktour.com
آرامگاه شاه نعمت الله ولی -jsktour.com

اگر به ماهان سفر کردید پیشنهاد می کنیم حتما سری به باغ شاهزاده ماهان و آرامگاه شاه نعمت الله ولی بزنید .

جهت اطلاع از تورهای نوروزی وکسب اطلاعات بیشتر میتوانید باشماره 03435363درتماس باشید.