جیرفت

جیروفت تمدن چند هزار ساله

جیروفت یکی از شهر های کرمان می باشد و دارای اب و هوایی معتدل در تابستان و زمستان است . در خاک حاصل خیز جیروفت بهترین مرکبات رشد میکنند . باید گفت جیروفت قدیمی ترین شهر ایران است و دارای قدمت 5000 ساله میباشد . اشیای کشف شده از تمدن ناشناخته را میتوان در موزه باستان شناسی جیروفت مشاهده کرد .روستای دلفارد جیروفت با آبشار 10 متری خود هر بیننده ای را مجذوب خود میکند .پیشنهاد میکنم حتما از این مکان بازدید کنید

جیرفت در جنوب استان کرمان مرکز شهرستان جیرفت است. تمدنی که در جیرفت پیدا شده است از قدیمی ترین و کهن ترین تمدن های بشری است. قبل از آثار خطی این تمدن کشف شده است.

انواع خرما و مرکبات مرغوب از محصولات جیرفت به حساب می آیند. به دلیل اینکه جیرفت در فصل زمستان صیفی جات را به خارج از کشور صادر می کند به آن هند کوچک ایران می گویند.

چهارمین شهر پرجمعیت کرمان جیرفت به حساب می آید.شهر جیرفت از اولین شهرهایی است که در فلات ایران حدود پنج هزار سال پیش پدید آمد.

موزه باستان شناسی جیرفت با اینکه موزه ای کوچک است اما با ارزش است. این موزه در حاشیه بوستان شهید دلیری شهر جیرفت قرار گرفته و تعداد زیادی از اشیا گم شده این شهر در این موزه قرار گرفته اند. این موزه در فضای کم و محدود خود حدود 500 شی نفیس را در خود قرار داده است.