بم

همه چیز در مورد بم

بم یک شهر تاریخی است و سالانه افراد زیادی از آن بازدید میکنند . مشهور بودن بم به علت وجود ارگ بم است که در زمان ساسانیان ساخته شده و تا سال 1850 پس از میلاد پیش مردم در آن سکونت داشتند . عظمت ارگ بم به قدری است که ان را با دیوار چین مقایسه میکنند .در گذشته در این منطقه کرم ابریشم پرورش میدادند و پارچه های خود را تا مصر هم صادر میکردند . شهرستان بم در فاصله 180 کیلومتری کرمان قرار گرفته و دارای آب و هوای گرم است . میوه مشهور بم خرما هست که هر ساله به کشور های مختلفی صادر میشود .
ارگ بم -jsktour.com

آژانس هواپیمایی جنوب شرق ارائه دهنده بهترین تورهای داخلی ،خارجی و تورهای نوروزی ویژه است|جهت شرکت در تور های تک نفری ، گروهی و یا ترکیبی جنوب شرق با ما در ارتباط باشید شماره تماس:03435363

درخت نخل بم -jsktour.com

نخلستان بم

بم شهری است در جنوب استان کرمان شهری گرم با مردمانی خونگرم و درختان نخل زیبا . در هر خانه از بم یک درخت نخل وجود دارد و نشان از دوستی میان مردمان این منطقه با نخل  است .پیشنهاد میکنیم هنگام سفر به بم ایده عکاسی در نخلستان را فراموش نکنید .

هر ساله خرمای بم به سراسر جهان صادر میشود و کام همه را شیرین میکند . شاید از خود سوال بپرسید که در منطقه گرمسیری مثل بم آب این همه نخلستان از کجا تامین میشود .

قنات های بم

پیشینیان ما در زمان های گذشته در این مکان قنات هایی را احداث کردند تا آب منطقه را تامین کنند .قنات های بم به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند .

ارگ بم :

ارگ بم بزگترین سازه خشتی جهان است که در یونسکو و آثار معنوی جهان ثبت شده است . شاید از خود بپرسید که چرا در این منطقه ارگ ساختند ؟در گذشته در این منطقه ارگ (قلعه) میساختند و مردم در آن منطقه زندگی میکردند تا از حمله دشمنان در امان بودند .

اهالی شهر بم در روزگاران گذشته اطرف ارگ برج و بارو و حصار های امنیتی ایجاد میکردند شاید جالب باشد بدانید که تدابیر امنیتی فقط به برج محدود نمیشود .  در اطراف ارگ بم یک خندق وگودال عمیق وجود دارد که در گذشته این گودال را در مسیر یک رود روان قرار میدادند و آن را پر از اب میکردند تا  از حمله در امان باشند و این نشان از هوش مردمان آن دوران است .

همانطور که گفته شد ارگ محل زندگی مردم بوده است و دارا ی مکان های و خانه هایی برای زندگی نیز هست به طوریکه دارای خانه ها و اصطبل و مسجد و حمام عمومی و  محل های گرد همایی بوده است . خانه ها برای مردم اعیانی و نیمه اعیانی و عادی است .

ارگ بم -jsktour.com

آب وهوای بم :

آب و هوای بم یک منطقه گرم است و مردم در آن زمان برای خنک کردن هوا از بادگیر استفاده میکردند . باد گیر ها یک خنک کننده طبیعی بدون نیاز به برق بودند ! بادگیر ها هوای خنک رابه اهالی خانه ها هدیه میکردند نکته قابل توجه این است که معماران ارگ بم در مسیر بادگیر یک حوضچه آب درست میکردند تا گرد غبار هوا را بگیرد و هوای خنک و دلپذیری را بسازد .

ارگ یم -jsktour.com

زلزله بم :

زلزله بم در سال 1382 اسیب های زیادی به ارگ بم وارد کرد و 90 درصد ان از تخریب شد . خوشبختانه نیرو های محلی و دولت ایران و کشور های دیگر( ژاپن ،ایتالیا ، فرانسه) به کمک ارگ امدند و آن را به مدت 7 سال بازسازی کردند .

نقشه شهر :