ارمنستان

همه چیز درمورد ارمنستان

سفربه این کشور زیبا بسیار مقرون به صرفه است وبرای همین همیشه جزو گذینه های انتخابی برای یک مسافرت دلچسب قرار دارد همچنین باید بدانید که مردم ارمنی به شدت سخاوتمند ومهمان نوازند وبه فرهنگ وکشور خود افتخار می کنند پس مطمئن باشید تجربه فوق العاده ای خواهید داشت.

تور های مرتبط

نقشه ارمنستان

ایده های سفر

ارمنستان کشوری با تاریخ غنی ومناظر خیره کننده وکوه آرارات که براین کشور تسلط دارد جایی که خانه صومعه های زیبای بیشماری است با مناظر کوهستانی وچشم گیر پراز دره های عمیق ودیدنی،دریاچه ها ورودخانه های زیبا ودرخشان با موقعیت استراتژیکی خاص که از رومی ها وبیزانسی ها تاایرانی ها وشوروی ها ازاین منطقه عبور کرده اند،یک مقصد محبوب برای گردشگران است .این کشور کوچک در چهارراه اروپا وآسیا واقع شده است واز شمال با گرجستان از غرب با ترکیه از جنوب وجنوب غربی باایران واز شرق با جمهوری آذربایجان همسایه است .

ایروان ،گیومری و وانادزور سه سکونتگاه شهری بزرگ این کشور هستند که هرکدام از آنها جاذبه های شگفت انگیز وفوق العاده ای دارند که دیدن از آنها را باید حتما در برنامه های خود قرار دهید..

ایروان(Yerevan)

پایتخت ارمنستان،ایروان ،بزرگ ترین شهر ارمنستان است .ایروان به علت اینکه در ساختن ساختمان های آن از سنگ های آتشفشانی صورتی رنگ استفاده شده است به شهر صورتی می شناسند  .شما میتوانید در خیابان های زیبای ایروان قدم بزنید واز کافه های مشهورش دیدن کنید واز فضای پراز جنب وجوش شهر لذت ببرید .

ایروان شهری2800ساله است که حتی قدیمی تراز رم است این شهر برروی رودخانه هرازدان واقع شده که در 22530متری از مرزهای ترکیه قرار دارد  .این شهر میدان بزرگ جمهوری را در خود جای داده است ومیتوانید از بنای یاد بود نسل کشی ارامنه که در مورد گذشته این کشور است دیدن کنید همچنین میتوانیدپیاده بازاردست فروشی VERNISSAGEرا رسد کنید یا اینکه تنگه زیبای هرازدان را ازنزدیک ببینید .ایروان تنها مسجد در کل کشور به نام مسجد آبی را درخود جای داده است همچنین دنیای زیرزمینی LEVOMرادارد که یکی از غیرمعمول ترین جاذبه ها است .

یکی از محبوب ترین سازه های مدرنیسم شوروی در شهر زیبا ی ایروان مجموعه آبشاراست که ساخته شده از سنگ آهک ودرست در مرکزشهر قرار دارد وبه صورت پلکانی است که قسمت بالای ایروان را به مرکز شهر متصل می کند.درمرکز هنرهای این مجتمع ساخت وسازهای منحصربه فردی که شامل آثار هنری سنگی،باغی با نمایشگاه های فضای باز ونمایشگاه های شگفت انگیز هنرهای معاصر از سراسر جهان وجود دارد.

تنگه هرازدان،موزه اربونی،فواره های رقصان در میدان جمهوری ،مجموعه یادبود کشتی ارامنه،مسجدآبی،ماتناداران،

ورنیساژ ایروان،موزه سرگئی پاراجانوف،باغ گیاه شناسی ایروان،پارک عاشقان ومنطقه کند از جمله جاذبه های ایروان هستند .

ایروان_jsktour.com

ذخیره گاه دولتی شیکاهوق   (shikahogh state reserve)

دومین ذخیره گاه بزرگ جنگلی ارمنستان ذخیره گاه دولتی شیکاهوق است .این جنگل سرسبز وزیبا خانه حیواناتی از جمله خرس وپلنگ وبزوحشی وافعی است و1100گونه گیاهی وچشمه های معدنی ورودخانه های کوهستانی فراوان وهمچنین آبشارهای بی نظیری برای دیدن ولذت بردن نیزوجود دارد .این ذخیره گاه زیبادر استان سیونیک ودر دامنه شمال شرقی کوه خوستوپ ودربرکه های بالای رودخانه شیکاهوق وستاو و در ارتفاعات 700تا2800متری قرار دارد.

ذخیره گاه دولتی شیکاهوق_jsktour.com

پارک ملی دلیجان(Dilijan national park)

دلیجان یک شهر تفریحی وزیبا در منطقه تپه ای جنگلی در شمال ارمنستان است که به واسطه زیبایی بی نظیرش سوئیس ارمنی نامیده می شود.پارک ملی دلیجان که یکی از چهار پارک ملی ارمستان است در شمال شرق کشور واقع شده است .چشمه های آب معدنی ،جنگل های سرسبز بی پایان وجویبارهای فوق العاده زیبایی که در میان درختان جاری است اینجارا به بهشت روی زمین تبدیل کرده است.

پارک ملی دلیجان24000هکتار مساحت دارد که در سال2002تاسیس شد.این مکان به علت مناظر جنگلی ،تنوع زیستی ،وچشمه های آب معدنی  که تصور می شود ویژگی های درمانی وسلامتی دارند شهرت دارد .این پارک دارای گیاهان وجانوران متنوعی است  همچنین هنگام قدم زدن دراین پارک شما کوه های مختلفی می بینید که اینگونه القا می کنند که گویی پارک درآغوش آنها قرار گرفته است .دراینجا شما میتوانید رودخانه آغستف که از رشته کوه پامبک جاری است ،پرزلیچ(دریاچه صاف)و تزرکلیچ(دریاچه زالو)رانیز مشاهده کنید .

زیباترین وقابل توجه ترین صومعه ها وکلیساهای ارامنه نیز دراین پارک قرار دارد که از جمله آنها می توان به صومعه غارتسین،گوشاوانک،جوختک وماتوساوانک وکلیسای اخنابات اشاره کرد.

رودخانه آغستف:این رودخانه که 133کیلومتر طول دارد از رشته کوه پامبک شروع می شود وبه رودخانه کر می ریزد که دارای اهمیت اقتصادی بسیاری می باشد.

دریاچه پاک:پرز لیچ یا همان دریاچه پاک دریاچه ای به طول 385متر وعرض85متر وعمق5متر است که درست در کنار آن یک رستوران معروف وجود دارد که می توانید طعم واقعی غذاهای ارمنی را آنجا امتحان  کنید.

پارک ملی دلیجان_jsktour.com
شهردلیجان_jsktour.com

ماتناداران(matenadaran)

یکی از غنی ترین موزه های نسخه خطی وکتاب در جهان موسسه نسخه های خطی باستانی ماتناداران در ایروان ارمنستان  است .جالب است بدانید که قدمت این مجموعه گرانبها به سال405برمی گردد.این مجموعه هم اکنون بیش از100000نسخه خطی ،سند ومتونی در زمینه جغرافیا،تاریخ،ریاضیات،فلسفه،نجوم،پزشکی،شیمی،تاریخ کلیسا وقانون را شامل می شودکه بسیار ارزشمند اند.شمادراین مکان می توانید بزرگ ترین مجموعه های خطی ارمنی وبین المللی را از قرون مختلف از نزدیک ببینید.این مکان بی نظیر درست در مرکز ایروان واقع شده است.

موزه ماتناداران_jsktour.com

قلعه آمبرد(amberd fortress)

قلعه ای حیرت انگیز که در دامنه جنوبی کوه آرگاتس بر روی صخره ای به ارتفاع 2100متر ودرمحل اتصال رودخانه های آمبرد وارکاشن واقع شده است.این قلعه زیبا که قدمت آن به قرن هفتم بازمی گردد تنها یک ساعت با ایروان فاصله دارد که حتی در راه رسیدن به این قلعه نیز شما محوزیبایی مسیر سرسبز وفوق العاده آن خواهید شد.این قلعه یک قطعه بی نظیر از معماری قرون وسطایی قفقاز است به صورتی که دیوارهای این قلعه از کاشی های سنگی باز التی ساخته شده که در روزگاران گذشته بتواند از قلعه در مقابل گلوله ها وسلاح های دیگر محافظت کند.ضخامت دیوارهای این بنای شگفت انگیز به 4متر می رسد به دلیل اینکه این قلعه قبلا جزونقاط دفاعی پادشاهی ارمنستان بوده است.کافیست به این قلعه بروید واز نزدیک شاهد زیبایی بی نظیر ومنظره نفس گیر این قلعه باشید.

قلعه آمبرد که معنای قلعه ای در ابرهارا می دهد از سه طرف توسط تنگه محافظت می شود وفقط ضلع شمالی آن است که بدون حفاظت باقی مانده است .اجزای این قلعه شامل دیوار های دفاعی،قلعه،حمام،کلیسا ومواضع دفاعی وراه های مخفی برای رسیدن به تنگه ،می شود.

قلعه آمبرد_jsktour.com

رصدخانه کاراهونج(Carahunge prehistoric monument)

کاراهونج که در نزدیکی شهرسیسیان  در استان سیونیک قرار دارد یکی از جذاب ترین ومرموزترین  جاذبه های ارمنستان است .این مکان از بیش از223مقبره سنگی عظیم تشکیل شده است که تقریبا 80سنگ آن  سوراخی دایره ای شکل در قسمت بالایشان است که این سوراخ ها سبب می شوند که درهنگام وزش باد صدایی از آنها به گوش برسد که به همین علت آنهارا carahunge نامیدند که در زبان ارمنی به معنای “سنگ های سخنگو”است .

مقبره اصلی این مکان شامل 40سنگ می شود که این 40سنگ به شکل دایره ای  ایستاده اند که گفته می شود به افتخار خدای اصلی ارمنی،آری،ساخته شده است.همچنین موزه کوچکی دراین مکان وجود دارد که به  قدیمی ترین رصدخانه در جهان مشهور است  که مختص به یافته های کاراهونج است .

رصدخانه کاراهونج_jsktour.com
رصدخانه کاراهونج_jsktour.com

تساغکادزور(tsaghkadzor)

تساغکادزور یک شهر تفریحی وآبگرم است که به دلیل پیست اسکی که دارد بسیار مشهور است .تساغکادزور به معنا دره گل ها است وعلت نام گذاری آن به این نام این است که در فصل بهار اینجا پوشیده ازگل های زیبا وجنگل های سرسبز می شود.

این شهر دارای بهترین هتل های ارمنستان است  ویکی از بزرگ ترین مراکز تفریحی کشور به شکل مجموعه کازینوی سناتور رویال در اینجا قرار دارد.همچنین اینجا صومعه ی kecharis با قدمتی که به قرن 11 می رسد وجود دارد که یکی از مهم ترین مجموعه های مذهبی ارمنستان است  که در بخش شمالی شهر تساغکادزور قرار گرفته است.

شهر تساغکادزور وجرموک،ارزنی،بجنی وآغوران یکی از معروف ترین استراحتگاه های درمانی در سراسر ارمنستان است

تساغکادزور_jsktour.com
تساغکادزور_jsktour.com
صومعه کچاریس_jsktour.com

صومعه تاتو (tatev monastery)

صومعه تاتو که در قرن نهم ساخته شد جواهر ارمنستان است .این صومعه زیبا که به دلیل اهمیت مذهبی وآموزشی اش مشهور است در گذشته به علت دیوار های تسخیر ناپذیرش مشهور بود وبه عنوان دژی برای پادشاهی سیونیک عمل می کرد .

این صومعه شامل 3کلیسای قدیس پل وپیتر،سنت گرگوری روشنگر ومادر مقدس می شود .

برای رسیدن به این صومعه فوق العاده زیبا وباورنکردنی شما دوراه پیش رودارید  هم می توانید از جاده ای که درست درکنار پرتگاه قرار دارد استفاده کنید وهم میتوانید سوار طولانی ترین تله کابین بدون توقف جهان شوید که طی یک مسیر 15دقیقه ای شما را از روستای هالیدزور به صومعه تاتو می رساند ودر طی این مسیر می توانید از منظره حیرت انگیزش نهایت لذت راببرید.این صومعه در منطقه سیونیک بر روی صخره ای مرتفع مشرف به تنگه عمیق رودخانه وروتان واقع شده است .

صومعه تاتو_jsktour.com

صومعه گغارد (geghard monastery)

صومعه گغارد که متعلق به قرن چهارم است ومعماری قرون وسطایی را دربهترین شکل ممکن به تصویر می کشد با کلیساها ومقبره هایی که در صخره ها تراشیده شده اند سبب شده است که این صومعه خاص در فهرست میراث جهانی یونسکو راه پیدابکند.مجموعه ساختمان های قرون وسطایی این صومعه در چشم اندازی با زیبایی های طبیعی قرار گرفته که توسط صخره های مرتفع در ورودی دره آزات احاطه شده است.

بناهای تاریخی موجود دراین صومعه مربوط به قرن چهارم تاسیزدهم می باشد واین صومعه توسط سنت گرگوری روشنگر تاسیس شد.

صومعه گغارد یک مرکز کلیسایی وفرهنگی مشهور در ارمنستان  قرون وسطی است که در آن علاوه برساخت وسازهای مذهبی ،مدرسه ،کتاب مقدس،کتابخانه وبسیاری از حجره های مسکونی صخره ای برای روحانیون یافت می شود.

صومعه گغارد_jsktour.com

مسجدآبی(blue mosque)

مسجد آبی با نام های مسجد ایرانی،مسجدآبی آسمان،گوک جامی یا کاپویت مزکیت نیز شناخته می شود در قرن هجدهم ساخته شده است .مسجدآبی قدیمی ترین مسجد شیعیان ایرانی موجود در ارمنستان در ایروان واقع شده است ودر سال 1768ساخته شده است این مسجد به دلیل جزئیات رنگارنگ وکاشی های آبی در سراسر آن به مسجدآبی معروف است .اینجابزرگ ترین ومعتبرترین  مسجد دربین هشت مسجدایروان است که به علت شباهت در کاشی کاری ومیناکاری های انجام شده در ساخت آن باسبک معماری صفوی قاجاری نام خود را از مسجد آبی تبریز در ایران گرفته است.

مسجدآبی_jsktour.com

دریاچه سوان(lake sevan)

یکی از بزرگ ترین دریاچه های آب شیرین ومرتفع در جهان که در تامین ماهی وخرچنگ ارمنستان  بسیار مهم است  دریاچه سوان است .این دریاچه مساحتی1360کیلومتر مربع در حوضه ای محصور در کوهستان ودر کنار رودخانه هرازدان به رودخانه ارس ودریای خزر می ریزد واز دوبخش مالی سوان شمال غربی وبولشوی سوان جنوب شرقی تشکیل شده است این دریاچه سرشار از ماهی قزل آلا است همچنین در امتداد آن چندین کلیسای باستانی قرار دارد فقط کافیست در تابستان برای دیدار بااین دریاچه زیبا بروید میتوانید شبه جزیره را کاوش کنید ،قایق سواری یا جت اسکی کنید وازتپه به سمت صومعه سواناوانک برای دیدن مناظر فوق العاده زیبای آن پیاده روی کنید.

دریاچه سوان_jsktour.com

تنگه هرازدان(Hrazdan Gorge)

رودخانه هرازدان شاخه سمت چپ اراکس است که از دریاچه سوان سرچشمه می گیرد .بخش بزرگی از رودخانه به طول15کیلومتر از ایروان می گذرد وبه گونه ای است که مناظر زیبای تنگه از نقاط مختلف شهر قابل مشاهده است.

این تنگه زیبا توسط یک تونل قدیمی که مربوط به دوران شوروی است به مرکز شهر متصل می شودوشما میتوانید رودخانه هرازدان،راه آهن کودکان ،یک قنات قدیمی و.. را بینید.

دراین تنگه شما میتوانید فعالیت های هیجان انگیزی مانند صخره نوردی ،فستیوال اورواکان وزیپ لاین را تجربه کنید .اینجا یکی از مهم ترین مکان های فرهنگی ،گردشگری،ورزشی وتفریحی شهر است.

پارک زیبای تومونیز در نزدیکی پل داوتاشن قرار دارد که میتواند بهترین لحضات را دراین پارک سپری کنید در حالی که منظره فوق العاده تنگه هرازدان پیش چشمانتان است.

درحال حاضر 3پل بر روی رودخانه هرازدان وجود دارد :داوتاشن،کیفیان،حقتانک.

هرازدان_jsktour.com

ذخیره گاه دولتی جنگل خسروف(khosrov forest state reserve)

منطقه فوق العاده زیبا ودیدنی جنگل خسرو باقدمت1700ساله در منطقه آرارات ودرفاصله 2ساعتی ازایروان قرار گرفته است.اگرمیخواهید بدانید که به چه علت نامش را خسرو گذاشتند باید بدانید که این جنگل به افتخار خسرو پادشاه ارمنی نامگذاری شده زیرا این جنگل شکار سلطنتی او بوده است .این ذخیره گاه یکی از قدیمی ترین مناطق حفاظت شده درجهان است که جنگل های ارس وبلوط ومناظر نیمه بیابانی وفریگانا ودیگر اکوسیستم های گیاهی باقی مانده مدیترانه وحیوانات وگیاهان نادر را درخود جای داده واز آنها محافظت می کند.

این مکان بی نظیر مساحتی بالغ بر27000هکتار دارد که در منطقه آرارات ودر دامنه رشته کوه جغما،تاسانورد،یرانوس،ایریتس وخسرواسر در حوضه رودهای ازات وودی قرار دارد که از نزدیکی دوین،از کرانه رود  اراکس شروع می شود وتا رود ازات امتداد می یابد.

ذخیره گاه دولتی جنگل خسروف_jsktour.com