یکی از مکان‌های تفریحی و دیدنی مشهد پارک کوهسنگی بوده که بعد از پارک ملت، دومین پارک بزرگ شهر محسوب می‌شود. این پارک چشم‌اندازی زیبا به رشته کوه بینالود دارد و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق مسیر پلکانی این پارک به بالای کوه، دسترسی پیدا کنند. در قسمت جنوب پارک کوهسنگی، دریاچه‌ای مصنوعی ساخته شده که حس و حال دوست‌داشتنی به محیط بخشیده است.

پیشینه پارک کوهسنگی

پارک کوهسنگی قدمتی دیرینه دارد. شاه عباس صفوی در سن 16 سالگی در این منطقه تاج گذاری کرد. این پارک سال ها به عنوان منطقه ییلاقی تفریحی با آب و هوای معتدل گردشگری به شمار می آمد.

بعد از گذشت زمان با جاری شدن قنات زیبایی در آن و بعضی امکانات تفریحی مثل استخر این منطقه اهمیت بیشتری پیدا کرد. همچنین یک ساختمان دو طبقه در سال 1318 توسط آلمانی ها با معماری بینظیری ساخته شد.

خدمات رفاهی پارک کوهسنگی مشهد

این پارک زیبا در مشهد علاوه بر داشتن رستوران و کافه خدمات رفاهی دیگری هم دارد. باغ سنگی، زمین بازی کودکان، باغ های ورزشی، فروشگاه صنایع دستی، فرهنگ سرای کودک و کتابخانه موزه بزرگ خراسان در این منطقه وجود دارد.

علت اسم گذاری پارک کوهسنگی

این پارک در بین دو کوه کم ارتفاع سنگی بینالود قرار گرفته است. که از بالا با ارتفاعات سنگی و به شکل مثلث است. این کوه ها و رشته کوه بینالود توسط بزرگراه آسیایی از هم جداشده اند. و این منطقه جدا شده در بافت شهری خراسان قرار گرفته است.

یکی از قسمت های جذاب کوهسنگی رسیدن به قله این دو کوه است. با فتح کردن کوه ها ورسیدن به قله به چشم انداز بینظیری از شهر مشهد دست پیدا می کنید. و همچنین میتوانید به چشم انداز زیبایی از حرم امام رضا دست پیدا کنید.

بهترین وقت بازید از پارک کوهسنگی

طبیعت زیبایی که این منطقه دارد باعث شده که افراد زیادی در آخر هفته ها برای تفریح و ورزش به پارک کوهسنگی بروند. در هر زمان از شبانه روز می توان به این پارک سر زد.

صبح یا بعد از غروب بهترین زمان برای بازدید این پارک است. زیرا تابش مستقیم نور کم است و می توان از فضای پارک به راحتی استفاده کرد.