میدان گنجعلی خان

مجموعه گنجعلی‌خان ۱۱ هزار مترمربع وسعت دارد و میدان و بازار آن در سال ۱۰۰۵ هجری قمری ساخته شده‌اند. حمام در ضلع جنوبی در سال ۱۰۲۰ هجری قمری، مدرسه و کاروان‌سرا در ضلع شرقی به‌ترتیب در سال‌های ۱۰۰۷ و ۱۰۲۱ هجری قمری، آب‌انبار در ضلع غربی در سال ۱۰۲۱ هجری قمری احداث شدند. ضرابخانه نیز در ضلع شمالی قرار دارد.

تاریخچه مجموعه گنجعلی خان

مجموعه تاریخی گنجعلی‌خان نامش را از سازنده و پایه‌گذار آن یعنی گنجعلی‌خان، والی و حاکم کرمان در دوره صفویه گرفته است. گنجعلی‌خان نزدیک به ۳۰ سال حاکم کرمان بود و در زمان فرمانروایی‌ خود بناهای متعددی را احداث کرد. بخشی از این آثار امروز به دست ما رسیده؛ ولی بخشی دیگر نیز مخصوصا در زمان لشکرکشی آقامحمد خان آسیب فراوان دیده و از میان رفته است.

معماری

از عناصر میدان گنجعلی خان کاش کاری، حوض آب، فضای سبز و طاق نماهای آجری هستند. از لحاظ اصول شهرسازی این میدان در ایران از جمله میدان هایی است که می توان تعریف درست میدان را به آن اطلاق کرد. و تردد اتومبیل در آن صورت نمی گیرد و محور پیاده است.

پیشینه میدان گنجعلی خان

سال های زیادی این میدان شاهد وقایع تاریخی و حوادث، و مرکز اقتصادی شهر بوده است. در دوره هایی این میدان محل تجمع سربازان و مقر حکومتی بوده است. همچنین در این محل شکایات مردم رسیدگی می شد.

برای بازدید از میدان گنجعلیخان میتوانید در تور یک روزه  کرمان گردی ثبت نام کنید .

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

نظرات کاربران