استان کرمان دارای آثار تاریخی بسیار زیادی هست که روستای شعب جره واقع در شهرستان کوهبنان کرمان  یکی از آن ها است ، میتوانیداز  اماکن دیدنی کرمان بازدید کنید تا دیار کریمان را بهتر بشناسید .

معنی شعب جره

معانی متفاوتی برای شعب جره در نظر گرفته شده است در فرهنگ فارسی عمید  شعب یعنی قبیله بزرگ و شعبجره شاید به معنی قبیله بزرگ کوچ کننده باشد. بعضی از افراد می گویند  شعبجره یعنی شعب های جاری از یک رود بزرگ . در لغت نامه دهخدا که یکی از لغت نامه های بزرگ فارسی هست نوشته شده شعبجره به معنی  محل دلیران است. دکتر باستانی پاریزی محقق و پژوهشگر هم شعبجره را به شعب جرّه و در جایی دیگر شفجره نگاشته است. اما این استاد بزرگوار اشاره نموده که در فرهنگ پاپلی ، نام این روستا شب چره ضبط شده است که ارتفاع آن، از سطح دریا ۱۷۱۳ متر است.

قلعه های روستای شعب جره

روستای شعب جرهدو قلعه است که این دو دارای دیوار های بلند است و از جان مردم قلعه در برابر مهاجمان دفاع میکند .این قلعه ها دارای دروازه و چهار برج هستند به نوعی شکل کلی یکسانی دارند .اما چه لزومی دارد که دو قلعه در یک روستا باشد ؟ باید بگوییم که یکی از این قلعه ها که قدیمی تر و فرسوده تر با قدمتی 500 ساله مربوط به دوره صفویان  است به قلعه کهنه معروف است این قلعه مساحتی حدود 10000 متر مربع دارد  و اطراف قلعه خندقی قرار دارد جهت حفظ  امنیت مردم قلعه از دزدان است این قلعه در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۶۲۵۹ به ثبت آثار ملی رسید .

قلعه دیگر قلعه نو با مساحت 2500 متر مربع کوچک تر از قلعه کهنه است و همانطور که از اسم آن مشخص است بعد از ساخت قلعه کهنه ساخته شده است و از نظر معماری شبیه قلعه کهنه است اما فاقد خندق است پس حتما از خود میپرسید چطور در برابر مهاجمان از قلعه دفاع میشه باید بگوییم که در برج ها و دیوار های قلعه محل قرار گرفتن تیر انداز وجود دارد.

کوچکترین قلعه خشت و گلی ایران

در این روستا قلعه دیو (سلطان آباد) که از دوران زندیه به جا مانده است  با مساحت ۲۲۵ متر مربع کوچکترین قلعه خشت و گلی ایران است

آثار تاریخی دیگر روستای شعب جره

  • بناهای بادگیر
  • قلعه محمد آباد
  • مسجد روستا
  • برج مغیث آباد
  • بافت تاریخی روستا
  • باغات پسته و قنوات
  • امامزاده سید سردار

قلعه شعب جره jsktour

امام زاده سید خلیفه jsktour

بادگیر شعب جره jsktour

امامزاده شعب جره jsktour

سوغات روستا شعب جره

پسته و انواع گلیم و جاجیم

در این روستا

خاک روستای جره بسیار مناسب برای رشد درختان پسته و پنبه است .همچنین زنان این روستا بر اساس طرح ذهنی خود گلیم هایی میبافند که علاقه مندان بسیار زیادی دارند ، این طرح ها ذهنی هستند و در هیچ کتابی ثبت نشدند