قلعه دختر کرمان

قلعه دختر آن چنان استوار و رخنه ناپذیر بوده که این نام را بر آن نهاده اند ، یعنی چون دختر ، بکر و دست نخورده باقی می ماند و دشمن با یورش ، نمی تواند آن را بگشاید .

.

قدمت قلعه دختر کرمان

قلعه دختر از قدیمی ترین آثار موجود در شهر کرمان است که قدمت ان تا 3000 سال پیش نیز بیان شده و جمعاً سه مجموعه نظامی بنام های قلعه کوه ، قلعه دختر و قلعه اردشیر را در خود جای داده و تا قرن هفتم قابل استفاده بوده است

حمله به قلعه دختر

آنگونه که ابوحامد افضل کرمانی ، مورخ بزرگ که از او به عنوان بیهقی ثانی نام برده میشود ، در اثر ارزشمند و معروف خود بنام المضاف الی بدایع الازمان می نویسد (فترت بعد از غز نیز در حقیقت مزید آفت بوده ، لشکریان خراسان از شمال و سپاه فارس از باختر ، همچون کرکس هایی که گویی لاشه شتری در بیابان کرمان دیده اند ، از هر طرف هجوم آوردند .

قوام الدین زوزنی در اوایل قرن هفتم به کرمان می اید و چون در جیب و خانه ی مردن چیزی نمیبیند قلعه دختر را خراب میکند و دو سه دیگ سنگین از آنجا بیرون می اورد که در وی تاجی زرین و چند ظرف زر و نقره می یابد و البته همه را به خراسان میفرستد .

قلعه دختر بم

جالب است بدانید که شهر بم نیز دارای قلعه دختر است .

قله دختر بم از مهم ترین آثار باستانی است که در دوره اشکانی بنا شده است و در یک کیلومتری شمال شرقی ارگ بم و در روستای پشت رود قرار دارد . این قلعه سه دروازه داشته و خشت های به کار رفته در آن 30در 30در 60 هستند .

استاد باستانی این قلعه ها را همان اناهیتا -الهه باروری و آب می داند . از دیگر قلعه های مشهور بم ، قلعه پیرشاه در فضل آباد نرماشیر است .

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

نظرات کاربران