باغ شاهزاده ماهان کرمان یکی از 9 باغ ایرانی است که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است .همچنین این باغ فوق العاده در آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است.

شاید عکس هوایی این باغ را ببینید باور نکنید که این باغ در دل کویر هست و مانند نگین سبزی می درخشد .

باغ شاهزاده ماهان در کویر

معماری باغ شاهزاده ماهان

آب از بالای باغ جریان دارد و از 12  سطح پله کانی عبور می کند . هر کدام حوضچه هایی را آب میکنند و دارای فواره هایی زیبا و عجیب هستند چرا که فواره هایی که   در این باغ به کار گرفته شده مشابه هیچ باغ ایرانی نیست و بدون هیچ گونه موتور و سیستم برقی تنها با شیب بندی کار میکند .

حوض های باغ شاهزاده ماهان

این باغ 5.5 هکتاری مستطیلی شکل با مهارت کامل شیب بندی شده است و آب را از بالا به سمت پایین توسط حوضچه ها هدایت می کند .شاید فکر کنید که چطور این باغ در دل کویر اینگونه سرسبز و خوش آب و هواست باید بگوییم که  آب مورد نیاز باغ از قنات تیگران که خودش از ارتفاعات جوپار سرچشمه می گیرد است.

عمارت باغ

در بالای باغ کوشک اصلی قرار دارد که محا اقامت صاحب باغ است و به صورت دو طبقه است امروزه یک سری صنایع دستی در این مکان به فروش میرسد . همچنین این باغ دارای سردر ، شاه نشین و حمام بوده است که رستورانی در شاه نشین توسط بخش خصوصی ایجاد شده است .

سردر باغ شاهزاده ماهان jsktour

ساخت باغ شاهزاده ماهان

این باغ تاریخی و سرسبز  توسط دو نفر از حکم رانان کرمان در زمان  قاجار ایجاد شده است . دستور ایجاد این باغ توسط محمدحسن خان، سردار ایروانی  حاکم وقت کرمان صادر شده است  . سپس توسط حاکم دیگر که  عبدالحمید میزرا ناصرالدوله نام داشت در طی یازده سال بین سال‌های ۱۲۹۸ – ۱۳۰۹ هجری قمری بناهایی به آن ساخته شده است .

 

حوض های باغ شاهزاده ماهان

هتل ها و رستوران های اطراف باغ

در اطراف باغ ماهان رستوران های خوبی وجود دارند که میتوانید در محلی آرام و دلپذیر انواع غذاهای ایرانی را سفارش دهید همچنین هتل های اطراف باغ ماهان عبارتند از هتل سنتی متولی باشی ، هتل جهانگردی ماهان ، هتل بوم گردی گدین ، اقامتگاه بومگردی روشن‌دون

 

باغ شاهزاده ماهان jsktour

زمان بازدید از باغ

شما می توانید در همه فصول سال از این باغ زیبا بازدید کنید در فصل گرم از خنکا و طراوت این باغ می توانید بهره ببرید و در فصل پاییز محو زیبایی درختان می شوید .

باغ شاهزاده ماهان jsktour

مسیر رسیدن به باغ شاهزاده ماهان

اگر بخواهید از کرمان به این باغ زیبا سفر کنید باید بگم که می توانید از طریق جاده هفت باغ اقدام کنید و بعد از طی کردن فاصله 25 کیلومتر به این باغ می رسید .

پیشنهاد میکنیم اگر از این باغ زیبا دیدن کردید حتما از مقبره شاه نعمت الله ولی از عارفان و شاعران کرمان بازدید کنید .