باغ سنگی سیرجان یکی از جاذبه‌های استان کرمان و شهر سیرجان است. این محوطه که قبلاً باغی بوده در دهستان بلورد روستای میاندوآب و ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان قرار دارد. این باغ به شکل شش ضلعی نامنظم طراحی گردیده و متعلق به درویش خان اسفندیارپور بوده‌است.

تاریخچه باغ سنگی سیرجان

درویش خان اسفندیارپور، مردی بود کر و لال که با خانواده‌اش در ۴۰ کیلومتری سیرجان از طریق چوپانی و باغ داری زندگی می‌کرد. او پس از اصلاحات ارضی در سال ۱۳۴۰ برای اعتراض بخاطر از دست دادن املاکش، دست از باغ داری برداشت تا اینکه همه درختان زمین باقی مانده او (پس از تقسیم اراضی) خشک شدند. او به همه شاخه‌های درخت‌های میوه سنگ آویزان کرده بود و از آنها چون میوه حقیقی مراقبت می‌کرد.

در سال ۱۳۵۵ پرویز کیمیاوی فیلمی را بنام باغ سنگی از این باغ باشرکت درویش خان اسفندیارپور ساخت که برنده جایزه خرس نقره‌ای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین شد.

درویش خان اسفندیارپور در سن ۹۰ سالگی در ۱۹ فروردین ۱۳۸۶ درگذشت و پیکرش در این باغ دفن گردید.

مشخصات باغ

باغ  در میانه بیابان، با 200 درخت و بصورت یک شش ضلعی نامنظم است.درویش‌خان اسفندیار شروع به حفر کردن چاله‌هایی در زمین خشک کرد. او در این چاله ها به وسعت زیادی درختان خشکیده را کاشت و این کار را ادامه داد. بعد از کاشت درختان خشکیده، شروع به آویزان کردن سنگ هایی از شاخه درختان شد. در آخر وسعت این باغ سنگی که 180 درخت داشت، به 1000 متر رسید و سنگ های آویزان مانند میوه این باغ سنگی را بوجود آوردند.