جنوب شرق
روسیه، از سرزمین تزارها تا نبرد فوتبالیست‌ها - بخش دوم

در قسمت قبل، به بهانه جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه، سراغ معرفی ۱۲ نقطه جذاب و دیدنی این کشور رفتیم. زیرا جام جهانی فوتبال همیشه یکی از مهمترین اتفاقات دنیای ورزش و چه بسا اجتماع و سیاست و حتی اقتصاد بوده است که هر ۴ سال یکبار دنیا را در خوشی لذت‌بخشی فرو می‌برد و همه مردم دنیا جدا از مشکلات و کاستی‌های‌شان درگیر سرگرمی همه گیر و جذاب می‌شوند. امسال هم جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ میهمان سرزمین یخی روسیه است. در این قسمت هم به ۱۲ مورد دیگر از دیدنی‌های بی پایان روسیه یخ‌زده می‌پردازیم:

 

۱۳- موزه هنرهای تجسمی پوشکین

اگر می‌خواهید از دریچه‌ای جدید به هنر جهان نگاه کنید، می‌توانید در تور روسیه سری به موزه هنرهای تجسمی پوشکین مسکو بزنید. موزه‌ای که با بیش از ۷۰۰هزار شی هنری از دوره‌های مختلف تاریخی به بزرگ‌ترین مجموعه هنرهای جهان و یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های روسیه تبدیل شده است. در بخشی از این موزه می‌توانید آثاری از مصر باستان و یونان را ببینید.

 همچنین موزه پوشکین مجموعه جواهراتی از قرن نوزده تا قرن بیست و یکم و مجموعه‌های نقاشی منحصر به فرد و یگانه‌ای با سبک‌های مختلف و متفاوت امپرسیونیست و پست امپرسیونیست جهان از رامبراند و پل سزان تا پیکاسو و پل گوگن را در خود جای داده است. پوشکین در سال‌های آخر عمرش با خانواده در این محل زندگی می‌کرد و نام این موزه نیز به مناسبت صدمین سال درگذشت این شاعر بزرگ روسی از موزه هنر غربی به موزه پوشکین تغییر یافت. اگر به نقاشی و دیگر هنرهای تجسمی علاقه دارید، حتما از این موزه که در سال ۱۸۹۸ ساخته شده بازدید کنید. موزه پوشکین که در خیابان الیسا ولخونکا قرار گرفته، فاصله کمی تا ایستگاه مترو کروپوتکینسکایا (خط قرمز) دارد و به راحتی می‌توانید با چند قدم پیاده‌روی از این ایستگاه خود را به موزه برسانید. 

۱۴- کلیسای ریزپالوژنیا

کلیسای ریزپالوژنیا یکی از زیباترین کلیساهای مسکو به شمار می‌رود که در قسمت غربی کلیسای اسپنسکی قرار گرفته است. این بنا در سال ۱۴۸۴ ساخته شده و بعدها طی چندین دوره تجدید بنا در قرن‌های ۱۶ تا ۱۸ چهره‌اش کاملا تغییر می‌کند. هرچند در قرن ۲۰ دوباره به حالت اولیه خود باز می‌گردد. نقاشان دربار، نقش و نگارهایی بر دیواره‌های داخلی بنا کشیده‌اند که هنوز پس از قرن‌ها زیبایی و سادگی خود را حفظ کرده است. شمایل حضرت عیسی مسیح (ع) و حواریون در قسمت‌های مختلف بنا نقش شده و اکنون این کلیسا به عنوان محل نگهداری مجموعه‌های کنده کاری چوب قرن ۱۶ تا ۱۸ روسیه به عنوان یکی از دیدنی‌های مسکو به روی گردشگران باز است. کلیسای کوچک ریزپالوژنیا با گنبدهای کوچک طلایی و سبک سنتی معماری روسیه در داخل مجموعه کاخ‌های تساریتسینو (تزاریتزا) قرار گرفته است.

۱۵- صومعه و آرامستان نوودویچی

مشهورترین صومعه مسکو که به عنوان یادبود پیروزی روسیه بر لهستان و لیتوانی در سال ۱۵۲۴ ساخته شده نوودویچی نام دارد. طی این جنگ شهر اسمالنسک باز پس گرفته شد. صومعه نووودویچی در قسمت جنوبی مسکو بارها به عنوان پایگاه مقدم جنگ استفاده شده است و اکنون یکی از دیدنی‌های روسیه به شمار می‌آید. تزارها و حتی خانواده‌های درباریان روسیه همواره در این صومعه نمایندگانی داشته‌اند، بنابراین صومعه نوادویچی همواره حامی و پشتیبان تزارها بوده است. زنان درباری، علاقه زیادی داشتند تا سال‌های آخر عمر خود را در این صومعه بگذرانند، اشراف‌زادگان شورشی نیز مانند خواهر پترکبیر (سوفی) به این صومعه تبعید شدند. کلیسای قدیمی که در این صومعه قرار هست، به دلیل تمثال مقدسی که از حضرت مریم در آن قرار دارد به نام شاهزاده‌های اسمالنسک مقدس نامیده می‌شود. گورستان صومعه با نام گورستان نوودویچی شناخته می‌شود. گورستانی با ۷۰۰۰ گور که محل دفن مشاهیر ادبی و تاریخی روسیه است و بر گور هر کدام مجسمه یا نمادی ساخته شده تا با دیدن آن به شخصیت اجتماعی فرد پی ببرید. وجود این تندیس‌ها سبب شده تا این آرامستان را موزه‌ای کم نظیر از آثار برجسته تجسمی بدانند. خروشچف و یلتسین از مشهورترین سیاستمداران معاصر دفن شده در این آرامستان به شمار می‌آیند و از نویسندگان نیز می‌توان به آنتوان چخوف، نیکلای گوگول و مایاکوفسکی اشاره کرد. جالب است بدانید آرامگاه ابوالقاسم لاهوتی از فعالین سیاسی دوران انقلاب مشروطه نیز در گورستان نوودویچی قرار دارد.

۱۶- تیاتر بالشوی

اگر اهل خواندن رمان‌های روسی باشید، حتما به کرات از تفریح قهرمانان روس در تئاتر بالشوی شنیده‌اید. این سالن تئاتر، از مهم‌ترین مراکز فرهنگی و در واقع مظهر فرهنگ و هنر روسی است. بالشوی تاکنون شاهد صدها باله و اپرا بوده که یکی از مهم‌ترین آنها اثر فاخر پیوتر ایلیچ چایکوفسکی، یعنی دریاچه قو در ۱۸۷۷ به نمایش درآمد. این سالن به دلیل بزرگی و شکوهش به نام بالشوی یا به روسی بزرگ نامیده می‌شود، چرا که تالار آن بیش از ۸۰ هزار متر مربع مساحت دارد. کاترین کبیر دستور ساخت این تئاتر را در سال ۱۷۷۶ داد و قصد داشت با این عمل علاقه خود را به گسترش هنر روسیه نشان دهد.

ساخت سالن نمایش تئاتر بالشوی جادویی و شگفت‌انگیز است. نام قبلی آن پتروفسکی بوده و شاهزاده پیتر در ساخت آن اهتمام و علاقه زیادی نشان داده بود. در زمان خودش بزرگترین و بهترین سالن تئاتر اروپا و حتی بهتر از سالن لااسکالای میلان بود. علاقه روس‌ها به این سالن سبب شده علی‌رغم سه آتش سوزی بزرگی که سه بار این سازه را در سال‌های ۱۸۰۵، ۱۸۱۲ و ۱۸۵۳ تخریب کرد، آن را بازسازی کنند. در سال‌های حکومت شوراها بر روسیه و عصر کمونیسم، این سالن به معتبرترین و بهترین مراکز باله و اجراهای هنری جهان بدل شد.  تعمیرات و بازسازی اساسی تئاتر بالشوی در سال ۱۷۹۵ انجام گرفت و بعد از آن، مساحتش به دو برابر قبل افزایش یافت. این بازسازی که رسانه‌ها از آن به عنوان بازسازی قرن یاد می‌کردند، بیش از یک میلیارد دلار برای روسیه هزینه دربرداشت. با این حال بخشی از هزینه بازسازی را مردم و علاقمندان به هنر روسیه تأمین کردند.

هفت سطح مجزای سالن اجرا، جابجایی و تغییر صحنه‌ها در میانه نمایش را بسیار ساده کرده است. در تمام ساختمان اتاق‌هایی مجزا و مناسب برای هر یک از بازیگران، اجراکنندگان و نوازندگان وجود دارد و ۱۷۵۰ تماشاگر می‌توانند اجراهای این بازیگران و نوازندگان را از نزدیک ببینند و حس کنند. نمای بیرونی این سازه سفید رنگ، به سبک نئوکلاسیک مربوط به نیمه قرن هجدهم است و برفراز درب اصلی و بزرگ آن مجسمه مردی درشکه سوار با چهار اسب که شیهه کنان به جلو می‌تازند خودنمایی می‌کند. کل سازه با گچکاری‌های زیبا و ظریف نقاشی‌های دیواری بر روی سقف‌ها و لوسترهای کریستالی عظیم تزئین شده‌است.

۱۷- نگارخانه ترتیاکوف

روسیه و شهرهای تاریخیش همچون مسکو اگرچه بارها و بارها توسط مهاجمین تاتار و افرادی چون ناپلئون و هیتلر مورد حمله قرار گرفته‌اند، اما آنقدر هنر در این کشور اهمیت داشته تا بزرگترین گنجینه‌های تاریخی و هنری سراسر جهان را در دل خود جای دهد. اهمیت هنر در روسیه سبب شد تا باشکوه‌ترین کلیساها، کاخ‌ها و آیین‌ها در آن پاس داشته شوند. مسکو و سنت پترزبورگ را با موزه‌های مهم و تاریخیش می‌شناسند. صد و پنجاه سال پیش، فردی به نام میخائیلوویچ ترتیاکوف تلاش کرد تا با جمع آوری هنرهای ظریفه مسکو، گامی در جهت پاسداشت هنرهای روسی بردارد. اکنون بیش از ۱۷۰ هزار تابلو از نگارگران روسیه، تندیس و پرتره از مشهورترین هنرمندان روسیه در نگارخانه ترتیاکف در معرض بازدید عموم قرار گرفته که آن را تبدیل به مهم‌ترین گنجینه هنرهای زیبا در این کشور کرده است. جایی که می‌توانید در آن نقاشی هنرمندان روس و دیگر هنرمندان سراسر جهان نظیر آیوازوفسکی، رپین و شیشکین را ببینید. ۵۲ تالار نگارخانه ترتیاکوف هرکدام به دوره‌ای از تاریخ از قرن یازدهم تا قرن بیستم تعلق دارند. مجموعه‌ای ارزشمند که در آن می‌توانید سیر تاریخی تحولات اجتماعی و فرهنگ غنی سرزمین تزارها را ببینید.

۱۸- مرکز خرید گوم

مرکز خرید گوم که در میدان تاریخی سرخ مسکو قرار گرفته، بیش از ۱۲۰ سال قدمت و شباهتی به کاخ‌های باشکوه پادشاهان قرن نوزدهم دارد. جالب است بدانید در زمانی که روسیه هنوز قسمتی از اتحاد جماهیر شوروی بود طبقه بالای مرکز خرید گوم صد بخش داشت و یک بخش مخفی آن مربوط به سران حزب کمونیست بود. بنای اولیه گوم در سال ۱۸۹۳ به پایان رسید، مرکز خریدی که ۱۲۰۰ فروشگاه داشت و در زمان خودش به بزرگترین مرکز خرید اروپا تبدیل شده بود. معنای لغوی گوم، فروشگاه جهانی است و دلیل نامگذاری آن عظمت و بزرگی آن عنوان شده. راهروهای طویل و حوض کوچک و زیبای مرکز خرید، زیباییش را دوچندان نشان می‌دهد.

مشهورترین برندهای روسی و بین‌المللی در این مرکز خرید فروشگاه‌هایی دارند. از جمله این برندها می‌توان به شنل، هوگوباس، لویی ویتون و دیور اشاره کرد. سالن‌ها به سبک کلاسیک و به شکل کاملا آکوستیک ساخته شده‌اند. فودکورتی بین المللی با ده‌ها رستوران و کافه که در آن می‌توانید انواع نوشیدنی‌ها و غذاهای بین‌المللی را امتحان کنید از جمله امکاناتی است که در این مرکز خرید تدارک دیده شده. نزدیکی مرکز خرید گوم یا همان مرکز خرید گام به کاخ کرملین، برج نیکولاس، موزه دولتی روسیه و کلیسای ظهور مسیح، آن را نزد گردشگران روسیه به مرکز خریدی محبوب تبدیل کرده است. با رفتن به این مرکز خرید در حقیقت با یک تیر دو نشان خواهید زد، هم به برندهای معتبر جهانی دسترسی خواهید داشت و هم از ساختمانی با معماری شگفت‌انگیز دیدن خواهید کرد.

 

۱۹- مقبره سرباز گمنام

باغ الکساندر از دیدنی‌ها و جاذبه‌های روسیه در امتداد کاخ کرملین قرار گرفته و محوطه‌ای سرسبز با گل‌های رنگارنگ و چشم‌نواز دارد. داخل این باغ چندین بنای یادبود و باغچه زیبا وجود دارد. آرامگاه سرباز گمنام که در انتهای ضلع شمالی باغ و نزدیک به دیوار کرملین قرار دارد به عبادتگاهی برای مردم مسکو تبدیل شده است. این آرامگاه شامل بقایای سربازی است که در سال ۱۹۴۱ و در ۴۱ کیلومتری بزرگراه لنینگرادسکو کشته شد، جایی که نازی‌ها در کمترین فاصله از مسکو قرار داشتند. یک سنگ نوشته با عبارت: «نامت را نمی‌دانیم اما یادت جاودانه است» در کنار مقبره سرباز گمنام قرار گرفته است و شاخه‌ای از برگ بو و کلاه سربازی بالای مقبره آن را زینت بخشیده‌اند. آتشدانی با نماد شعله ابدی به شکل یک ستاره همواره در کنار مقبره روشن است. تاج گل‌هایی که از طرف اهداکنندگان مختلف به این آرامگاه اهدا می‌شود نیز مقبره را آرایش می‌دهند. کتیبه‌ای گرانیتی در سمت چپ آرامگاه با مضمون :"ممکن است شما ناشناس باشید اما اعمال شما جاودانه است، برای تمام کسانی که در سال‌های ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۵ برای پاسداشت سرزمین‌های مادری کشته شدند" به چشم می‌خورد. دو سرباز همواره با لباس نظامی و اسلحه از این یادمان پاسداری می‌کنند.

۲۰- تپه وارابیف (گنجشکها)

یکی از دیدنی‌های مسکو، تپه وارابیف یا همان تپه گنجشک هاست که به بام مسکو نیز شهرت دارد، چرا که بلندترین قسمت شهر مسکو محسوب می‌شود. این تپه در قسمت راست رودخانه مسکوا قرار گرفته. چشم‌انداز فوق‌العاده زیبای شهر مسکو از بالای تپه وارابیف بسیاری از شاعران و ادیبان روسی را به شعر گفتن درباره مسکو وا داشته. اگر بر روی سکوی دیدبانی تپه گنجشک‌ها بروید تقریبا تمام مسکوی مرکزی را مقابلتان خواهید دید. از مجموعه ورزشی المپیک لوژنیکی تا کلیساهای کرملین و ساختمان‌های استالین که به جعبه‌ها شهرت داشتند. کلیسای جامع عیسی منجی مسکو، گنبدهای صومعه نووادویچی، برج‌های مخابراتی مسکو و پیست پرش اسکی نیز از این جا قابل مشاهده‌اند. علاوه بر آن دانشگاه دولتی مسکو نیز با ۲۳۵ متر ارتفاع که زمانی بلندترین ساختمان مسکو بود بر روی تپه وارابیف قرار گرفته است، علت ساخت این دانشگاه بر روی بام مسکو را نشانه اهمیت والای علم می‌دانند. ساختمان دانشگاه دولتی روسیه را یکی از برج‌های هفتگانه مسکو به نام ساختمان‌های هفت خواهران می‌شناسند. ساختمان‌هایی که به دستور استالین در مسکو به مناسبت یادبود گذشتن هشت قرن از ایجاد شهر ساخته شد، هرچند با مرگ استالین ساخت برج ساختمانی هشتم هرگز آغاز نشد.

۲۱- آرامگاه لنین

لنین از بنیانگذاران حزب کمونیست روسیه و از رهبران انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ این کشور و یکی از تاثیرگذارترین چهره‌های قرن بیستم، در سال ۱۹۲۴ میلادی درگذشت. اگرچه حکومت کمونیست‌ها سرانجام سبب فروپاشی شوروی شد، اما وجودشان باعث شد تا بعدها به حقوق کارگران در دنیای سرمایه‌داری توجه بیشتری شود و از این نظر در بهتر کردن اوضاع عصر حاضر نقش چشم‌گیری داشتند. اگر با تور روسیه به این کشور سفر کنید احتمالا از آرامگاه لنین نیز بازدید خواهید کرد، مقبره‌ای سرخ رنگ که از گرانیت اعلای قرمز، سیاه و خاکستری برای ساخت آن استفاده شده است. اگرچه لنین در وصیت نامه خود خواسته بود تا جسدش را زیر خاک دفن کنند اما در ابتدا رهبران حزب کمونیست و سپس مردم خواهان حفظ جسد وی برای نسل‌های آینده شدند. بر طبق ادعای دولت بیش از ۱۰ هزار تلگراف برای حفظ جسد لنین برای نسل‌های آتی دریافت شده بود، از همین رو جسد لنین را به شکل مومیایی درآوردند. درون این مقبره نمی‌توانید عکاسی کنید، صحبت کردن و سیگار کشیدن نیز در آن ممنوع است. جسد مومیایی لنین با وجود گذشت ۹۰ سال از مرگش در محفظه‌ای شیشه‌ای قرار گرفته در حالی که نوری به صورتش تابیده می‌شود و فضای کلی مقبره تاریک است. هر ۱۸ ماه یکبار مقبره لنین را برای انجام چندین عملیات بیوشیمیایی و جلوگیری از تجزیه جسد به مدت یک ماه تعطیل می‌شود. هر سه سال نیز کت ابریشمی جدیدی بر تن او می‌کنند.

۲۲- صومعه سرگئی لاورا (تثلیث)

صومعه سرگئی لاورا ترویچکی (تثلیث) یکی از مشهورترین جاذبه‌های روسیه و یادگار ۶ قرن پیش است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. شاهزاده دیمیتری در زمان جنگ با تاتارها از سرگئی مقدس طلب دعای خیر کرد. سرگئی مقدس کسی بود که مردم سراسر روسیه از نظر مقام روحانی دارای اعتبار بود. به مناسبت پیروزی بر تاتارها این صومعه را ساختند. تابوت نقره‌ای سرگئی مقدس متعلق به قرن ۱۶ نیز در همین کلیسا قرار دارد. کلیسای نزول روح مقدس بر حواریون معروف به کلیسای روحانی و کلیسای جامع اوسپنسکی از بناهای داخل صومعه به شمار می‌آیند. کلیسای جامع اوسپنسکی از روی کلیسای مشهور اوسپنسکی که در کرملین مسکو ساخته شده است. برج کوه پیکر پنج طبقه‌ای ناقوس‌ها بلندترین بخش صومعه است. دیوارهای بزرگ و ۱۱ برج دورتا دور صومعه را احاطه کرده‌اند، سه طبقه داخل دیواره‌ها قرار گرفته‌اند که پناهگاه توپ در طبقه پایین، گالری گنبدی با راه‌های گریز در طبقه میانی و گالری‌ها با کنگره‌ها و دندانه‌های اولیه در طبقه بالایی قرار گرفته‌اند.

۲۳- موزه آرمیتاژ

موزه آرمیتاژ سنت پترزبورگ اما یکی از نمادهای فرهنگی این کشور است که گنجینه ای بزرگ از فرهنگ روسیه و حتی جهان است. آرمیتاژ به معنای خلوت است، این نام را کاترین کبیر بر این گنجینه نهاد، چرا که وی اشیای قیمتی خود را تنها به افرادی انگشت شمار نشان می‌داد و به آن محل «خلوتگاه من» می‌گفت. کاترین کبیر کسی بود که با سلیقه هنری و اراده‌اش، شروع به خرید شاهکارهای هنری اروپا کرد و پایه‌گذار موزه آرمیتاژ کنونی شد. این موزه از بخش‌های گوناگونی تشکیل شده است: آرمیتاژ جدید، آرمیتاژکوچک، آرمیتاژ بزرگ (قدیمی)، تئاتر آرمیتاژ و کاخ زمستانی که همگی از دیدنی‌های روسیه به شمار می‌آیند.

در آرمیتاژ جدید، هزاران اثر هنری از دوران طلائی آسیا و اروپا نگه‌داری می‌شود. جعبه‌های جواهرات سلطنتی طلایی مزین به الماس و یاقوت و برلیان و زمرد و فیروزه، تاج‌های پادشاهی، آویزها و زیورآلات زنان و شاهکارهایی طلایی از کلکسیون پادشاهان چین،  ترکیه، آسیای مرکزی و روسیه شکوه زندگی شاهان سرزمین‌های مختلف را به رخ می‌کشد. گالری نقاشی‌های باستان در این ساختمان با ستون‌ها و سقف باشکوهش شما را به دیدن هنرهای ظریف و متناسب کلاسیک ایتالیا می‌خواند و سپس، ژوپیتر خدای خدایان، شما را به میهمانی مجسمه‌های اروپای غربی در طبقات پایین‌تر دعوت می‌کند. تندیس هایی از خدای پیروزی، خدایان زیبایی و چند امپراتور، شما را در این میهمانی همراهی می‌کنند و شاهکارهای تندیس‌سازی یونان و روم را به نمایش می‌گذارند. با ارزش‌ترین تجربه‌های هنری نقاشان و مجسمه سازان برجسته جهان در نقاشی‌ها و نگاره‌های رامبراند، میکل آنژ، پیکاسو، ون گوگ، داوینچی، ون دیک، سزان و غیره این موزه خودنمایی می‌کنند و شما را ساعت‌ها محو تماشای خلاقیت انسان قرن ۱۷ تا انسان معاصر در سبک‌های رئالیسم، کوبیسم و غیره می‌کند.

کاخ زمستانی قلب مجموعه آرمیتاژ است و با سالن‌های مرمری و طلایی و لوسترهای عظیم و باشکوه، نقش و نگارهای مطلا، آراسته با سنگ‌های لاجورد و نیمه قیمتی و ستون‌های یشمی، معنای واقعی مجلل بودن را در ذهنتان تداعی می‌کند. جایی که حتی روکش مبل‌ها نیز آب طلا کاری شده و گچبری‌ها و سقف‌های منقش به نگاره‌های ارزشمند، مجسمه‎ها و پرتره‌های گران‌قیمت از پادشاهان و ملکه‌های روسیه فضایی رویایی می‌سازد که حتی در فیلم‌ها نیز نظیرش را نخواهید دید. هر اتاق این کاخ به‌طور خاصی تزئین شده است، اتاقی با مالاکیت و سنگ‌های سبزآبی، اتاقی با تزئینات قرمز و اتاق‌هایی با نقش و نگارهای طلایی و آبی که درون هرکدام می‌توانید گنجینه‌های بی‌نظیری از زندگی شاهان را ببینید. آرمیتاژ کوچک، قدیمی و تئاتر آرمیتاژ با باغ‌های معلق، گالری‌ها و تالارهای تو در تو و درخشانش، آثاری از مصر، یونان و روم باستان و همچنین آثار گرانبها و ارزشمند نقاشی و مجسمه‌اش شهره است و با دیدن آن به دیدی جدید از فرهنگ و هنر بشری خواهید رسید.

۲۴- دهکده تزارها (کاخ کاترین)
تزارسکویه سلو یا دهکده تزارها که در سی کیلومتری سنت پترزبورگ و در شهر پوشکین قرار گرفته معنای واقعی شکوه و عظمت معماری دوران معاصر را برای بازدیدکنندگانش معنا می‌کند. دهکده تزارها برای آن‌ها که می‌خواهند شکوه زندگی تزاری را بهتر درک کنند از مهم‌ترین دیدنی‌های روسیه به شمار می‌آید. این دهکده ۳۰۰ ساله اقامتگاه رسمی امپراتورهای روسیه و از باشکوه‌ترین بناهای جهان است که به آن لقب ورسای روسیه نیز داده‌اند. این مجموعه فرهنگی تاریخی که برخی به آن کاخ کاترین نیز می‌گویند از بخش‌های مختلفی از جمله قصر کاترین، پارک کاترین و دریاچه مصنوعی، قصر و پارک الکساندر و گالری کامرون تشکیل شده و زیباییش در وصف نمی‌گنجد. دفتر کار نیکلای دوم، آخرین امپراتور روسیه به همان شکل گذشته نگهداری می‌شود و از دیدنی‌ترین بخش‌های دهکده تزارها به شمار می‌آید. این دفتر در کنار کاخ، پارک و کلیسای الکساندر قرار گرفته، جایی که معماری چینی و روسی قدیم با رنگ‌های تند و زنده تلفیق شده‌اند و یکی از درخشان‌ترین معماری‌های تاریخ را رقم زدند.

از میان جویبارها و پل‌های رنگ‌آمیزی شده که بگذرید به باغ‌ها و بناهای ساخته شده به سبک اروپایی خواهید رسید. معماری گوتیک بناها و تصویرشان بر روی آب‌های زلال دریاچه‌ها، حالتی رمانتیک به این بخش از دهکده تزارها داده است. پارک یکاترینا، از دیگر بخش‌های این دهکده آنقدر رویایی بود که پوشکین، شاعر نامدار روسی را در ۱۵ سالگی به شعر گفتن واداشت. جایی که مجسمه‌ها و آبشارها، برکه‌ها و پل‌ها، چشم‌اندازهایی منحصر به فرد ایجاد کرده‌اند و نغمه پرندگان روحی تازه به بازدیدکنندگان می‌بخشند. کاخ یکاترینا و تزئینات منحصر به فردش در سالن‌های متعدد ساعت‌ها شما را به بازدید از نقاشی‌ها و نگاره‌های منحصر به فردش دعوت می‌کند. پله‌های مرمرین، کلیسای زیبای رستاخیز، اتاق‌های یشمی، قهوه‌ای، آبی چینی، سبز، سفید، کهربائی، تمشکی، اسلیمی و ده‌ها سالن دیگر در کاخ یکاترینا با تزئیناتی هوش‌ربا شما را به میهمانی واقعی تزارها در عصر خود می‌برند.