جنوب شرق
همه چیز درباره سفر به استان بوشهر

استان بوشهر از استان‌های جنوبی ایران و هفدهمین استان بزرگ کشور به لحاظ مساحت است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. مرکز این استان بندر بوشهر می‌باشد.

 

این استان به‌علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، صادرات و واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز (پارس جنوبی و شمالی)، کشاورزی و نخلداری و وجود نیروگاه هسته‌ای از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است؛ به گونه‌ای که پایتخت انرژی ایران لقب گرفته‌است.

مبارزه مردم دشتی، دشتستان و تنگستان علیه نیروهای خارجی در یکصد سال اخیر از شاخص‌های مهم تاریخی این استان است.

 

کهن‌ترین‌ نشانه‌های به‌دست آمده از زندگی انسانی در استان بوشهر به تمدن بین‌النهرین بازمی‌گردد. دست‌سازه‌هایی از زمان حکومت مادها، هخامنشیان و ساسانیان در این استان یافت شده است که نشان می‌دهد این سرزمین در مقاطع مختلف تاریخی از مناطق پراهمیت در میان شهرهای ایران بوده است. این استان در دوره‌های زمانی مختلف جزئی از استان‌های فارس و هرمزگان بوده است تا این‌که در سال ۱۳۵۲ استان بوشهر با دو شهرستان بوشهر و دشتستان تشکیل شد و اکنون تقسیمات استانی آن شامل ۱۰ شهرستان می‌شود.

 

 

 

دریا، تاریخ و تمدن چندین هزار ساله هویت استان بوشهر را شکل داده اما نمی‌توان در گشت و گذار به بوشهر فقط به دریای پارس و آثار تاریخی فراوانش بسنده کرد. بوشهر را باید با رفتن به نخلستان‌های سرافرازش کامل دید. بوشهر شاید بیش از هر چیز به کرانه‌های زیبای خلیج فارس شهرت داشته باشد، اما این استان نخلستان‌های زیبایی دارد که برای دیدنشان باید دل از دریا کند و راهی شد. باید از شهرهای بندری فاصله گرفت و به عمق این خطه و مردم خونگرمش رفت

 ریشهر

«ریشهر» در جنوب شهر بوشهر واقع شده‌است و قدمت آثار کشف شده آن به هزاره سوم تا هزاره اول پیش از میلاد می‌رسد. ساحل ریشهر که امروز در جنوب بوشهر واقع شده ترکیبی از تاریخ، طبیعت و غروب بی نظیر دریای نیلگون خلیج فارس را پیش چشم شما نمودار می سازد. برای سفری کوتاه به این ساحل باستانی با الی گشت همراه شوید.