جنوب شرق
همه چیز درباره سفر به استان گیلان

 

مرکز این استان سرسبز رشت ‌است.

این استان، از شمال به دریای خزر و کشور آذربایجان، که از طریق آستارا با آن دارای مرز بین‌المللی است، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود می‌شود. مساحت گیلان ۱۴٬۰۴۴ کیلومترمربع و جمعیت آن طبق سرشماری۱۳۹۵ ۲٬۵۳۰،۶۹۶نفر است.

گیلان دهمین استان پرجمعیت و دومین استان پرجمعیت شمال ایران پس از استان مازندران است. تراکم جمعیت در این استان با ۱۷۷ نفر در هر کیلومترمربع جایگاه سوم را در ایران دارد. کلانشهر رشت با داشتن ۴۶ درصد جمعیت کل استان، مرکز و پرجمعیت‌ترین شهر شمال کشور و یازدهمین شهر پرجمعیت ایران است. از دیگر شهرهای پرجمعیت این استان می‌توان به ترتیب به شهرهای بندر انزلی، مهم‌ترین بندر ایرانی در حاشیه دریاچه خزر لاهیجان، تالش، لنگرود، رودسر، بندر آستارا، صومعه سرا و اشاره کرد.

طبیعت گیلان، پوشیده از جنگل و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است. این استان شامل مناطق سرسبز شمال غربی رشته‌کوه البرز و بخش غربی کرانه‌های جنوبی دریاچه زیبای خزر است.

 

 

جاده زیبا و رویایی ییلاق جهانگیریه

ییلاق جهانگیریه در ارتفاعات رضوانشهر در استان گیلان و در بخش پره سر قرار گرفته است. فاصله این ییلاق تا خلخال ۷۳ کیلومتر است.
این منطقه خیلی خوش آب و هواست و در ارتفاع ۱۶۸۰ متری واقع شده است.
جهانگیریه پر از مرتع و جنگل‌های زیباست و وقتی به پایین نگاه می‌کنید از ارتفاعش هم دچار هیجان می‌شوید و هم وحشت. اسب‌های وحشی و گله‌های گوسفند این منطقه را تماشایی‌تر هم کرده‌اند و به اضافه کلبه‌هایی چوبی که از آنها می‌شود منظره سبز و کوهستانی و بعضا مه گرفته اطراف را دید.
برای رفتن به این ییلاق اول باید بروید رشت و از رشت به رضوانشهر و بعد از آنجا به سمت پونل و در ادامه جاده پونل به خلخال بروید و حدود ۴۵ کیلومتر از این مسیر را در دل کوه‌های سرسبز و جنگلی برانید. در کل از رشت تا این ییلاق ۳ ساعت با ماشین راه و تا بالاترین نقطه  ۴ ساعت فاصله است.

 

 

ارتفاعات رودبار