جنوب شرق
سوالات متداول

دانستنی هایی کلی که باید درباره ی فرق بین هتل و متل بدانید
➖هتل hotel از واژه ی فرانسوی hôtel گرفته شده‌ است که خود برگرفته از hôte به معنای میزبان است.
➖تاریخچه ی ساخت هتل ‌ها به سال‌ های خیلی دور بر می ‌گردد. در حالی‌ که متل‌ ها با توسعه ی سفرهای جاده‌ ای در اوایل دهه ی ۱۹۰۰ شکل گرفتند.
➖متل Mo-tel مخفف دو کلمه ی Motorist به معنای راننده و هتل Hotel است و در واقع از ترکیب کسانی که با این سبک سفر می کنند و باید در جایی اقامت کنند، می باشد.
➖نقطه ی مشترکی که تمامی هتل ‌ها به اتفاق یکدیگر دارند این است که اتاق ‌هایی است که ورودی آن ‌ها داخل ساختمان قرار گرفته و کل ساختمان نیز یک یا چند ورودی بیشتر ندارد.
➖در هتل ‌ها انواع امکانات در اختیار مهمانان و مراجعان به صراحت قرار می ‌گیرد. در هتل ها معمولا استخرهایی در فضای داخلی و در گاهی از اوقات در خارج از ساختمان، جکوزی، باشگاه بدنسازی، اتاق ‌های تفریح و بازی، خشک‌شویی داخل ساختمان، خدمات داخل اتاق، اتاق ‌های پذیرایی و گردهمایی و مراکز تجاری از معمول ‌ترین امکانات هتل ‌ها هستند.
➖همه ی متل‌ ها معمولا در طراحی ساختمان خود دارای راهرو هستند و پیاده‌ رویی خارج از ساختمان دارند اما هتل ها معمولا به یک راهرو که به راهرویی عمومی تر می رسد، متصل هستند.
➖حتی در بیشتر متل ‌ها تهیه غذا به عهده ی خودتان است و این در حالی است که در تمامی هتل ها، حتی ۱ رستوران و کافه حتی شده نیز وجود دارد و مسافران می توانند اصلا نگران غذای خود نباشند. 
➖متل‌ ها بیشتر در حومه‌ ی شهرها و به‌ خصوص در نزدیکی آزاد راه‌ ها و جاده ها و یا در فاصله ای شهرها و در ایران بیشتر در مناطق خوش آب و هوا دایر می گردند اما در مقابل، هتل‌ ها در همه جا پیدا می‌ شوند.
➖از جمله فرق های بین هتل و متل این است که طبیعتا هتل ‌ها به دلیل امکانات و خدماتی که ارائه می ‌کنند، هزینه ی بالاتری نیز دریافت می ‌کنند. در مقابل نیز متل ‌ها امکانات زیادی در اختیار مسافر قرار نمی ‌دهند زیرا برایشان این امکانات تعریف نشده است و در نتیجه، بسیار ارزان تر هستند.

– اگر برای اولین بار به مکان های مختلف سفر می کنید نباید از آب یا غذای آن منطقه استفاده کنید زیرا پادتن هاى محافظتى را در خونتان ندارید، به همین دلیل مورد تهاجم این میکروب ها قرار گرفته و دچار مسمومیت می شوید.
– از خرید و مصرف غذاهایى که فروشندگان دوره گرد می فروشند، خودداری کنید.
– ‌سعی کنید از ظروف یکبار مصرف که نیاز به شستشو ندارند، استفاده کنید و آب سالم برای آشامیدن به همراه خود داشته باشید.
– دست ها را باید به طور مرتب با آب و صابون شستشو دهید.
– از مصرف سالاد و سبزیجات خام در رستوران ها خودداری کرده و از مصرف کباب و تخم مرغ نیم پز ( عسلی) خودداری کنید.
– در سفر به مناطق روستایی،‌ لبنیات، ‌بستنی،‌ به خصوص شیر محلی خریداری نکنید و از لبنیات پاستوریزه استفاده کنید.
– در صورت استفاده از غذاهای کنسرو شده ابتدا آن را به مدت ۲۰ دقیقه جوشانده و سپس مصرف کنید. از خرید قوطی های کنسرو برآمده ،‌ فرورفته و یا دارای نشتی خودداری کنید.

درمان خانگی مسمومیت
 اگر در طول سفر ساندویچی نامرغوب خورده‌اید و مسموم شده‌اید با خوردن چند حبه سیر می‌توانید حالتان را بهتر کنید. یکی از قدیمی‌ترین گیاهان مورد مصرف غذایی و دارویی گیاه سیر است و از هر آنتی‌بیوتیکی قوی‌تر است و می‌تواند مسمومیت‌ها را هم کاهش دهد.
بررسی‌ها نشان می‌دهند سیر می‌تواند مسمومیت‌های ناشی از گوشت‌های خام یا فرآوری شده را درمان کرده و آمار مسمومیت‌ها را کاهش دهد. گفتنی است، سیر بهدلیل دارا بودن خواص بسیار، کاربرد دارویی نیز دارد این گیاه خاصیت ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد قارچ دارد و قادر است به محض وارد شدن ماده‌ای مسموم و یا آلوده با آن مبارزه کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

بله - شما می توانید از تیم پشتیبانی آسان تیک در مورد چگونگی کنسل کردن بلیط های چارتری که از روی آسان تیک خریداری کرده اید اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید. قابل ذکر است شرایط و نوع کنسلی به آژانس چارتر کننده بستگی دارد.

پروازهای چارتری به پروازهای مقطعی گفته می شوند که یک یا چند آژآنس تعداد یا کل ظرفیت صندلی های پرواز را از ایرلاین مربوطه خریداری کرده و بر روی سیستم های چارتری مانند آسان تیک قرار می دهند.

پروازهای سیستمی به پروازهایی گفته می شوند که خود ایرلاین بصورت مستقیم صندلی های پرواز را به مسافرین ارائه می دهد.

در سفر به کشورهای ارمنستان، ترکیه و گرجستان با توجه به مرز و مسیر عبوری مدت زمان مسافرت تغییر خواهد کرد. چنانچه می خواهید اطلاعات دقیقی در این زمینه به دست بیاورید راهنمای کامل سفر به ارمنستان، راهنمای کامل سفر به ترکیه و راهنمای کامل سفر به گرجستان را مطالعه کنید.

در حال حاضر برای سفر به کشورهای ارمنستان، گرجستان و ترکیه نیازی به ویزا نیست. مدت زمان ویزای صادر شده بر اساس توافق کشورهای طرفین مشخص شده است. جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد مدارک مورد نیاز و مدت زمان ویزای صادر شده راهنمای کامل سفر به ارمنستان، راهنمای کامل سفر به ترکیه و راهنمای کامل سفر به گرجستان را مطالعه کنید.